Frankhitel, államadósság: íme a Fidesz blöffjei

A jelenlegi svájci frank árfolyam annyira ijesztő, hogy egy bank által felajánlott sima futamidő hosszabbításnak több értelme van, mint a kormány által nyújtott fixált árfolyamnak, abban az esetben, ha képes ezt tovább fizetni az adós. A fixált árfolyam ugyanis a későbbiekben jóval nagyobb terhet ró a hitelesekre, mintha eloszlatja az adósságát mondjuk 20 évre – vélte Oszkó Péter, volt pénzügyminiszter a Klubrádióban.

2011. augusztus 12., 05:29

Nincs képessége a kormánynak a válsághoz való alkalmazkodáshoz, a korrigáláshoz. Az egykulcsos adó helyett sokkal fontosabb lenne a járulékcsökkentés. Évi 15 millió forintos jövedelemig kellene egy kulccsal adózni, efölött maradhatna a több kulcs. A kormány egykulcsos adója plusz 300 milliárdba került, ebből egy 5 %-os tb járulékcsökkentés kijött volna. Hátradőlhettünk volna, az egykulcsos adóból visszahátrálni azonban sokkal nehezebb lesz - mondta Oszkó Péter.

Az új kormány azt gondolta, hogy ha csodát ígér az embereknek, akkor könnyebb lesz kormányozni, valószínűleg már látják, hogy nehezebb. Az exportnövekedés mellett a belső gazdaságot talpra lehetett volna állítani, csakhogy az egykulcsos adóval a gazdagoknak osztottak, nem indult be a belső fogyasztás, mert a gazdagok ettől nem isznak, mondjuk több tejet – magyarázta a volt pénzügyminiszter a

Klubrádióban.

Oszkó Péter szerint két gyengesége van Magyarországnak: az egyik a külső adósságállomány, adósságunk finanszírozása ugyanis nagyrészt külföldi pénzügyi befektetők segítségével történik. Ez látszik abban, hogy a svájci frank ilyen könnyen fejre tudja állítani az országot. A másik, ami könnyebben és gyorsabban kezelhető lenne az a gazdaságpolitika. Az elmúlt egy évben egy kiszámíthatatlan, nem jól átgondolt, nem logikus gazdasági pályát jár be az ország, autoriter irányítással. Számos intézkedésről bebizonyosodott, hogy inkább negatív, mint pozitív hatásai vannak.

Bár a Széll Kálmán tervet a piac még elhiszi, nem maradéktalanul. Csak 2011-ben 500 milliárdnyi bevételt engedett ki a kormány a költségvetésből. Magyarország kiszolgáltatottságát az okozza, hogy bár visszaállt az Orbán-kormány a tartósan alacsony költségvetési hiányt szolgáló pályára, de mindenkiben maradtak bizonytalanságok, hogy ez mire lesz elég.

Több mint ezermilliárdos kiigazítást hajtott végre alig egy év alatt a Bajnai-kormány. A Fidesz ekkor sem volt konzekvens, a 2010-es pálya tartható lett volna, azonban ezt felborogatta. A mostani kormány olyan gazdaságpolitikával próbált elindulni, amely 7 %-kal növelte volna az államadósságot, ősszel aztán hirtelen fordult az irány – amit sokan elfelejtenek -, és már az államadósság lefaragása került a kormány politikájának központjába.

A kétezres évek elejétől bevezetett fideszes intézkedések adósságnövelőek voltak, nem csökkentőek – hangsúlyozta Oszkó Péter, amikor a szocialisták voltak kormányon, akkori ellenzékként tapsoltak az adósságnövelő intézkedéseknek, nem mondták, hogy hűha, ez növeli az eladósodottságot, sőt rálicitáltak – jegyezte meg a volt pénzügyminiszter. Azaz nem igaz, hogy a Fidesz harcolt az adósságállomány ellen – hangsúlyozta Oszkó Péter.

Az elmúlt 8-9 évben takarékoskodta össze azt az ország, amiből a Fidesz az elmúlt egy évben hozott adósságnövelő intézkedéseit takargatja. Buta blöff, ha beveszik a választók a Fidesztől, hogy az előző kormány felelős az ország jelenlegi állapotáért. Nevetséges, hogy még mindig ránk mutogatnak, mikor már jóval több idejük lett volna jó intézkedéseket hozni, mint a Bajnai-kormánynak. A hitelek egyre nőnek, az adórendszerrel a lakosság többsége rosszabbul járt. Miért lenne ez jó az embereknek? – tette fel a kérdést Oszkó Péter.