Frankárfolyam: Surányi mentőötlete
Surányi György, volt jegybankelnök néhány hete azt javasolta, hogy ezt a svájci frank kitettséget a devizatartalék terhére meg lehetne szüntetni. Ha 220 forintos svájci franknál ezt az árfolyamkockázatot sikerült volna megtenni, akkor a mostani 40 forintos plusz terhet elkerülhette volna a magyar gazdaság, a hitelfelvevők és a bankok – mondta László Csaba, a KPMG adótanácsadó partnere a Klubrádióban.
Persze, ha a frank árfolyama csökken, akkor fordítva sült volna el a dolog - tette hozzá.
László Csaba elmondta azt is: annak a pénznek a töredékével, amellyel egy olasz gazdaságot meg lehet rengetni, azzal Magyarországot padlóra lehet küldeni. Mi egy pici, törékeny gazdaság vagyunk, ezért egész gazdaságpolitikánk hitelessége még fontosabbá válik. Ezért kell, hogy sokan higgyenek a magyar tőzsdében, a magyar piacokban – hangsúlyozta a szakértő a
Klubrádióban.A svájci frank lakáshitelezés 2003-ban kapott szárnyra, amikor két részletben szigorították a lakástámogatási rendszert, mivel kiderült, hogy nagyon eladósítja az államot. Ekkor kerültek piacra a svájci frank és euró alapú lakáshitel-konstrukciók – mondta az előzmények kapcsán László Csaba.
A végén eljutunk odáig, hogy ki fogja megmenteni a megmentőket. A németek és a franciák kibírják a válságot, ők meg tudják menteni a görögöket, de az olaszok és a spanyolok túl nagy falatnak bizonyulhatnak. Ezt realizálhatta a két uniós alapító ország, és ekkor tört ki a pánik a piacokon. A németek és a franciák nem tudtak jó válaszokat adni, ráadásul egy olyan helyzetre, amelyre nem is lehet jó választ adni – vélekedett László Csaba.
Az elmúlt két-három évből sokat tanultak a kormányok és a jegybankok, de abban nem hiszek, hogy olyan komoly gazdasági növekedés következik be, amellyel kinőhetők ezek a problémák. László Csaba szerint hosszan elhúzódó stagnálásra lehet számítani, de nem lesz armaggedon – hangsúlyozta.
Az adótanácsadó úgy vélte, normál gazdaságpolitikai eszközökkel nem lehet a mostani válságot kezelni ezért az infláció eszköze kerülhet előtérbe, amelynek komoly veszélyei lehetnek, mivel az uniós gazdaságpolitika éppen az infláció alacsony szinten tartására koncentrál.
Az, hogy mennyi az amerikai adósság, ezt az USA-ban egy számláló mutatja, azt hogy mennyi a magyar államadósság, azt is lehet forintra tudni. Nincs itt semmi eltitkolva. Ebben nincsen semmi meglepetés.
A Standard & Poors leminősítése azért furcsa, mert Amerika a korlátlan dollárteremtés hazája, azaz dollárban mindig tudnak fizetni. Az nem fordulhat elő, hogy egy amerikai papír tulajdonosa nem kapja meg a tőkét, legfeljebb azért kevesebb sört, vagy beefsteaket tud majd venni – magyarázta László Csaba a Klubrádióban.