Foci EB-közvetítés: kártérítési perek az UEFA ellen?

Nézők százmilliói meredtek elképedve a képernyőre a foci-EB német török elődöntőjének második félidejében, amikor hirtelen elment a kép és negyed óráig nem is jött vissza. A dühöngő szurkolók két gólról is lemaradtak és hevesen szidták a tévét. Ilyen eset régóta nem fordult elő, ezért nem is gondoltuk, hogy lehetséges. Felmerül a kérdés: ilyenkor ki a felelős? Jár-e valamilyen kártérítés a a nézők csalódásáért, az elmulasztott élményért?

2008. július 1., 16:54

Az UEFA közleményben kért elnézést a hibáért és vállalta a felelősséget a történtekért. A hivatalos és máig nem cáfolt verzió szerint egy átvonuló óriási vihar a bécsi televíziós központ átjátszó technikáját használhatatlanná tette, ezért szakadt meg az adás. Ez volt első alkalom, hogy a nemzetközi közvetítésért az UEFA által összeállított stáb volt a felelős és rögtön fejre álltak. Ők döntöttek úgy, hogy minden mérkőzést a bécsi központon keresztül továbbítanak a megrendelő televíziós állomások felé. Egyedül a svájci köztévével tettek kivételt, ahol nem is volt adásszünet, a házigazdák gond nélkül végigélvezhették a meccset.

A nézők haragja persze a nemzeti csatornákon csapódott le, pedig azok nem tehettek semmiről, sőt maguk is szenvedő alanyai voltak a technikai gikszernek. "Nem azért fizettünk 115 millió eurót a közvetítési jogokért, hogy a nézőink ne tudják zavartalanul élvezni az Eb meccseit - mondta Dieter Gruschwitz, a ZDF közvetítéseinek vezetője. - A vihar miatt bármikor bekövetkezhet egy áramszünet, de mindig kell lennie egy tartalék erőforrásnak, amely ilyenkor biztosítja a szükséges áramot. Napjainkban kellő előkészítés esetén már nem fordulhat elő, hogy megszakad a közvetítés." Nehéz lenne cáfolni a német kolléga igazát, bármelyik tévé alighanem jobban felkészült volna az esetleges hibákra, mint az UEFA. Érthető, hogy kártérítési per indítását helyezték kilátásba a labdarúgó Európa-bajnokságról közvetítő német állami televíziók, az ARD és a ZDF. Dicséretükre legyen mondva, a maguk részéről profi módon kezelték a váratlan helyzetet: egy gyors egyeztetést követően a második áramszünet alkalmával a svájci tévé képeit mutatták a magyar származású német szpíker hangjával, így a német nézők csak három-négy percet nem láttak a meccsből, bár volt egy olyan időszak is, amikor a vonal összeomlása miatt a kommentátor mobiltelefonról közvetített.

A Magyar Televízió ugyancsak bejelentette, hogy minden lehetőséget megvizsgál kártérítési igényének érvényesítése érdekében. Az MTV információink szerint 1,3 milliárd forintot fizetett a közvetítés jogáért, ami a költségvetéséhez képest nem csekélység. Ennek csak töredéke térült meg a reklámbevételekből, bár az EB alatt nézettsége megduplázódott.

Úgy tudjuk, hogy a fenyegetéseket egyelőre nem követték tettek, a mai napig egyetlen tévécsatorna sem indított kártérítési pert az UEFA ellen. Jogi szakvéleményeink szerint ez nem véletlen, mert a követelés érvényesítése nem egyszerű. Egy dolog egyértelmű, hogy az alperes az UEFA, mivel a szövetség vállalta a közvetítés teljes lebonyolítását, beleértve az adás továbbítását. Az lényegtelen, hogy a munkát alvállalkozókkal végeztette el, mert őértük is az UEFA felel. Nehezebb ügy a konkrét kártérítési igény megfogalmazása. Itt követelni lehet egyrészt a közvetlen anyagi veszteség vagy az elmaradt haszon megtérítését, másrészt pedig a nem anyagi, azaz presztízskárokért kártérítést. Az előbbinél bizonyítani kell, hogy mennyi hirdetésbevételtől esett el az adott tévé a kimaradt negyedóra miatt, s ezt dokumentumokkal igazolni kell. Az utóbbinál a súlyos tekintélyveszteséget kell igazolni, akár nézőszám, akár nézői panaszok alapján, és megnevezni egy összeget, amely ezt kárpótolná.

Jogászok szerint egyik bizonyítás sem könnyű, mert néhány perces adáshiba hatását nehéz felmérni. Külön kérdés, kitért-e ilyen esetekre az UEFA-val kötött szerződés. Ha nem, teljesen a bíróság értékelésén múlik, érvényesíthető-e bármi. Ráadásul az UEFA jogászainak védekezése nagyon egyszerű: a természeti csapások általában vis majornak, előre nem látható és nem kivédhető tényezőnek minősülnek, azaz ha a teljesítés emiatt marad el, a szerződő feleket nem terheli kártérítési kötelezettség. Ilyenkor csak az lehet a kérdés, felkészültek-e elvárható alapossággal az ilyen helyzetek kivédésére, jelen esetben biztosítható lett volna egy tartalék megoldás?

Az UEFA elleni jogi előkészületekről most a tévék nem beszélnek. Lehet, hogy éppen bizonyítékokat gyűjtenek, de nagyobb a valószínűsége annak, hogy az ügy bonyolultsága és az UEFA befolyása miatt elcsitulnak az indulatok. A legnagyobb esélye annak van, hogy sportdiplomáciai téren fogják rendezni a dolgot, és a szenvedő felek a következő EB közvetítése kapcsán igyekeznek majd érdekeiket érvényesíteni.