Felminősítette Írországot a Moody's
Két fokozattal az elsőrendű befektetői kategória határára javította Írország államkötvény-adósságának besorolását pénteken a Moody's Investors Service, elsősorban az egyre ütemesebb ír gazdasági növekedéssel és az államháztartási konszolidáció ettől várt gyorsulásával indokolva a lépést.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja péntek éjjel, az európai és az amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy az eddigi „Baa3”-ról a köztes „Baa2” szint kihagyásával „Baa1”-re javította az ír szuverén adósbesorolást. Az új osztályzat kilátása stabil.
A Moody's módszertanában a „Baa3”-as osztályzat – amelyen a cég a pénteki felminősítés előtt Írországot nyilvántartotta – a befektetési ajánlású besorolási kategória alsó széle, az új ír besorolás, a „Baa1” azonban már csak egyfokozatnyira van az elsőrendű „A” kategóriától.
Az osztályzatjavítás indoklásában a Moody's kiemelte azt a várakozását, hogy az ír gazdaság rövid és középtávon számottevően gyorsabban fog növekedni az euróövezeti átlagnál, és ennek eredményeként jelentősen javultak Írország középtávú adósságpálya-kilátásai is.
A gyorsabb gazdasági növekedés az államháztartási konszolidációt is segíti, és ez stabilan lefelé tartó pályára állítja az államadósság-rátát. Ez volt a Moody's egyik előretekintő kritériuma a további felminősítésekhez, amikor idén januárban visszaemelte Írországot a spekulatív sávból a már befektetési ajánlású „Baa3”-as adósosztályzati szintre – áll a cég pénteki elemzésében.
A ház kiemeli, hogy az ír államháztartási hiány 2014 első négy hónapjában 30 százalékkal kisebb volt a tavalyi azonos időszakban mértnél, miután a kormányzati bevételek az idei költségvetésben kitűzöttnél gyorsabban nőttek, és a munkanélküliség is 14 százalékkal csökkent csak az elmúlt egy évben, ami mérsékelte a költségvetés szociális kiadásait.
Az idei első eredmények alapján tarthatónak látszik az a cél, hogy az államháztartási hiány 2014 egészében a hazai össztermék (GDP) 5 százaléka alatt legyen, és ha 2015-ben sikerül elérni a 3 százalék alatti hiánycélt, Írország 2008 óta először kikerülhet az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól – hangsúlyozza pénteki elemzésében a Moody's.
A nemzetközi hitelminősítők az utóbbi hónapokban sorra javítják a központi és a perifériális eurógazdaságok osztályzatait és osztályzati kilátásait.
A Moody's egy hete Portugália államadós-besorolását javította elsősorban a portugál költségvetési és adóssághelyzet javulásával indokolva a lépést. A cég az addigi „Ba3”-ról egy fokozattal „Ba2”-re javította a portugál államkötvény-osztályzatot, és az új besorolást is további felminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette. A Moody's szuverén portugál adósosztályzata mindazonáltal továbbra is a spekulatív – vagyis befektetésre még nem ajánlott – sávban van, kétfokozatnyira a már befektetési ajánlású „Baa” kategória alsó szélétől.
A Fitch Ratings április végén a hosszú lejáratú külső és hazai spanyol államadósság besorolását az addigi „BBB”-ről egy fokozattal „BBB plusz”-ra javította. Spanyolország ezzel egyfokozatnyi közelségbe került a már elsőrendű befektetői „A” osztályzatsávhoz.
A Fitch elsősorban azzal a véleményével indokolta a lépést, hogy csökkentek a spanyol hitelképességi kockázatok, mióta a cég legutóbb, 2012-ben leminősítette Spanyolországot.
A Moody's nemrégiben Hollandia és Belgium „Aaa”, illetve „Aa3”, előtte Németország és Ausztria egyaránt „Aaa” besorolásának kilátását módosította negatívról stabilra. A cég néhány hete az addigi „Baa3”-ról egy fokozattal „Baa2”-re emelte a spanyol államkötvények osztályzatát, és az új besorolásra további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást állapított meg.
A Moody's februárban stabilra javította az addigi negatívról a hosszú és rövid futamidejű olasz államkötvény-kötelezettségek „Baa2/Prime-2” szintű besorolásainak kilátását, az olasz államadósság-dinamika stabilizálódásával indokolva a döntést.
A cég e lépések indoklásában rendre hangsúlyozta azt a véleményét, hogy az euróövezeti intézményi keretrendszer javulása nyomán enyhültek a pénzügyi járvány kockázatai a valutaunión belül.