Felesleges trendeket keresni a tőzsdén, mert nincsenek
Aki bármilyen trendet próbál keresni a pénzpiacok elmúlt néhány heti mozgásában, vágyálmokat kerget. A korábbi óriási pániknak és a nagy zuhanási folyamatnak egyelőre vége, az árfolyamokat a különböző hírekre reagáló hangulati elemek és kisebb-nagyobb spekulációk mozgatják. A legtöbb befektető igen rövid távban gondolkodik, ez pedig azt eredményezi, hogy az indexek naponta ugrálnak fel-le, de a részvényárak összességükben nagyjából azon a szinten állnak, mint október végén. Jó példa erre ez a hét: az első napok veszteségeket hoztak, tegnap és ma viszont erőteljes pozitív korrekció látszik.
Ennek a kezdőlökését a tengerentúlon adták meg, ahol tegnap régóta nem tapasztalt nagy növekedéssel zártak a New York-i értéktőzsdék irányadó mutatói. A technológiai Nasdaq Composite index 6,5 százalék, a 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 6,7 százalék emelkedéssel zárta a napot, miközben szerdán öt százalék körül estek. Csütörtökön elsősorban az olajipari papírok drágulása járult hozzá a tőzsdemutatók növekedéséhez, annak ellenére, hogy a kőolaj ára másfél éves minimumszinten, 52-55 dollár között hullámzik. Az olajrészvények mellett jelentősen erősödtek a pénzügyi és a technológiai papírok, éppen azok, amelyek az elmúlt napokban különösen gyengültek. A hangulatváltozáshoz hozzájárult az óvatos derűlátás a G20-ak washingtoni ülése előtt. A remények szerint a találkozó hozzájárul ahhoz, hogy újra talpra álljon a globális pénzügyi rendszer.
Lekopírozva az amerikai példát a tokiói értéktőzsde fő mutatója pénteken háromnapi süllyedés után mintegy három százalékos emelkedéssel zárta a hetet. Kereskedők szerint nem a bizalom tért vissza, csupán az utóbbi napokban mélybe zuhant részvényárak ösztönöztek némi bevásárlást, ezért az utóbbi napok fő vesztesei, a nagy exportőrök voltak a legsikeresebbek. Ázsia többi tőzsdéje is emelkedett pénteken.
Hogy kontinensünk se maradjon ki a jóból, péntek reggel a nyugat-európai részvénypiacok szintén emelkedőn kezdtek. Háromnapi olcsóbbodás után népszerűbbek a bankrészvények és a bányatársaságok papírjai, az első órában 3,3-8,6 százalék közötti, illetve 6,6-9,4 százalékos javulással. A legmegbízhatóbb európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója délelőtt már három százalékos nyereséggel 875 pontnál tartott, de ez még mindig 42 százalékkal elmarad az év végi értékétől.
Mindezek fényében nem meglepetés, hogy a Budapesti Értéktőzsde is erősen korrigál és pénteken délelőtt a BUX négy százalék feletti emelkedésnél tartott. A forint a korábbi kilengésekkel együtt lényegében stabil, árfolyama valamivel 270 alatt van az euróval szemben.