Évi több százezer forint maradhat a zsebében, mutatjuk hogyan!
Számos kedvezmény vehető igénybe, évi több százezer forint maradhat a zsebében. Mutatjuk hogyan veheti igénybe!
Évi több százezer forint maradhat a zsebében, ha az alábbi kedvezményeket veszi igénybe. Az idei évben számos fontos változás történt – főként a minimálbér emelkedésének köszönhetően – a személyi kedvezmények terén, melyek érintik a súlyos fogyatékossággal élők adózási helyzetét – írja a Portfolio. Mutatjuk mi a teendő.
Havi 88 900 forint maradhat a zsebében
A személyi kedvezményt súlyos fogyatékosságról szóló orvosi igazolás vagy rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra vonatkozó határozat alapján lehet igénybe venni. A súlyos fogyatékosságot a 335/2009. (XII. 29.) EüM rendelet részletezi, hogy ilyen állapotnak minősül például, ha valakinek hallásküszöbértéke a beszédfrekvenciákon mindkét fülön 60 decibel felett van, vagy aki végtaghiánytól szenved. Az is jogosult, aki a vérképzőrendszer rosszindulatú betegségével küzd, súlyos szervi immunkárosodása van, de az is, akinél diagnosztizálták bizonyos emésztőrendszeri betegséget.
utóbbi lehet coelikália vagy olyan felszívódási zavar, mint a laktóz intolerancia. Automatikusan igénybe veheti a személyi kedvezményt, aki például rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül.
Az adóelőleg alapja havonta a minimálbér egyharmadának száz forintra kerekített összegével csökken, 2024-ben ez havi 88 900 forint. A kedvezmény a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjában vehető először figyelembe. A személyi kedvezménnyel az összevont adóalap csökkenthető, mely magában foglalja az önálló tevékenységből és nem önálló tevékenységből származó jövedelmeket is, például vállalkozásból, munkabérből, bérbeadásból származó jövedelmeket.
A kedvezmény érvényesítése évközben adóelőleg-nyilatkozattal történik, melyet az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet kitölteni és beküldeni a NAV-hoz – írja a lap, és emellett az adóévre vonatkozó szja-bevallásban is érvényesíthető.
Az adókedvezmények érvényesítésének sorrendje számos egyéb kedvezmény mellett a személyi kedvezmény is szerepel. Fontos, hogy az adókedvezményeket meghatározott sorrendben érvényesítsék, ez pedig a következő:
- Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezmény
- 25 év alatti fiatalok kedvezménye
- 30 év alatti anyák kedvezménye
- Személyi kedvezmény
- Első házasok kedvezménye
- Családi kedvezmény
- Családi járulékkedvezmény
A személyi kedvezményekkel kapcsolatos részletes információkat és a friss szabályokat a 2024-es évben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján is elérhetik.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock/Prostock Studio)