Élelmiszerárak: lassuló növekedés

Ha kis mértékben is, de jó irányú elmozdulást mutatnak a gazdasági folyamatok alakulásában a pénteken közzétett statisztikai adatok: áprilisban az ipari termelés növekedése felgyorsult és csaknem 12 %-kal haladta meg az előző évit, az agrártermékek áremelkedésének üteme viszont némileg lassult, bár mértéke továbbra is igen magas.

2008. június 13., 19:44

Az ipari termelés áprilisban a szezonálisan és a munkanap tényezővel kiigazított index szerint 1,4 százalékkal emelkedett márciushoz képest, és 6,5 százalékkal haladta meg a 2007 áprilisi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Korrekciók nélkül a termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 2008 áprilisában 11,8 százalékkal nőtt.

Az ipari termelés márciusban a szezonálisan és munkanap tényezővel kiigazított index szerint 2,6 százalékkal maradt el az előző havitól, és - munkanaptényezővel korrigálva - 4,3 százalékkal emelkedett a 2007. márciusi szinthez képest. Korrekciók nélkül a termelés 1,9 százalékkal haladta meg a tavaly márciusi szintet, az adatok megegyeznek az előzetesen közöltekkel. Tavaly áprilisban a termelés 10,6 százalékkal, munkanaphatástól megtisztítva 8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az adatok azt mutatják, hogy rövid megtorpanás után áprilisra kezd magához térni az ipar, s bár növekedési tempója valamelyest elmarad a tavalyitól, a ternd változása a gazdasági bővülés szempontjából biztató. A gyorsulás motorja változatlanul az export dinamikája.

Az ugyancsak ma közzétett áprilisi adatok szerint az agrárárak emelkedésének üteme némileg fékeződni látszik: a termelői árak szintje 32,6 százalékkal haladta meg a 2007 áprilisit. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 42 százalékkal, az élő állatok és az állati termékeké 20 százalékkal nőtt. A drágulás az egy hónappal korábbihoz képest mintegy hat százalékkal mérséklődött. 2008 első négy hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva összességében 36,2 százalékkel nőttek az agrárárak, ez a növényi termékek árszínvonalának 49,4 százalékos, illetve az élő állatok és állati termékek árainak 19,6 százalékos emelkedéséből adódott.

Április itt is kisebb fordulatot jelez, mert az élelmiszer drágulás gyorsulása megállt. A tavalyihoz képest az emelkedés drasztikus, de az elkövetkező hónapokban ilyen mértékű további növekedés már nem várható. Ha az idei termés a vártnak megfelelően jó lesz, az agrárárak növekedési tempója az év hátralévő részében jelentősen csökkenni fog.