Drasztikusan csökkenti költségvetési hiányát Varsó
Mindössze két héttel a parlamenti választások előtt a lengyel kormány jóváhagyta a jövő évi költségvetés tervezetét, amely a korábban vártnál magasabb, 8 milliárd eurós, a bruttó hazai termék 53,8 százalékát kitevő államadóssággal számol. Ez az ára annak, hogy a 2009-ben bevezetett adócsökkentésekkel dinamizálták a gazdaságot, és a belső kereslet élénkülésével tudták ellensúlyozni a nyugat-európai kereskedelmi partnerek gyengélkedése miatt lassuló exportot. A legalább két évtizede legmagasabb adósságszint láthatólag nem izgatja túlságosan a kormányt, Jacek Rostowski pénzügyminiszter szerint nem áll fent a veszélye annak, hogy átlépik az 55 százalékos küszöböt, amikor az alkotmány értelmében szigorú takarékossági intézkedéseket kell hozni.
Drasztikusan, a felére csökkentik a költségvetési hiányt, ami 2007 óta Donald Tusk kormányzása alatt több mint négyszeresére, a GDP 7,9 százalékára emelkedett, 15 éve a legmagasabbra. Ezt jövőre az uniós határ, 3 százalék alá akarják szorítani, amit az elemzők többsége nehéznek, de végrehajthatónak tart.
Lengyelország volt az Európai Unió egyetlen állama, amely recesszió nélkül vészelte át a válságot, és gazdasága a jelenlegi jobbközép kormány alatt évi 4,4 százalékos növekedést produkált, s még most is 4 százalék körüli éves GDP-növekedést tervez a jövő évre, 2,8 százalékos infláció mellett. Azonban a zloty árfolyama a krízis új hullámában ebben a negyedévben 9 százalékot zuhant, és a Nemzetközi Valutaalap a korábbi 3,8-ról 3 százalékra rontotta a gazdasági növekedés 2012-ben várható mértékét.
A jövő évi költségvetést el kell fogadnia a parlamentnek és aláírnia a köztársasági elnöknek – amire természetesen már nem kerülhet sor a választások előtt. A dokumentumot már az új kormánynak kell a parlament elé terjeszteni, ami nem lesz gond, ha a jelenleg vezető kormányerő, a Polgári Platform (PO), Tusk pártja győz, de ha veszítene a Jaroslaw Kaczynski vezette Jog és Igazságossággal (PiS) szemben, különös helyzet állhat elő. A szakértők egy része szerint sokat az új kormány sem változtathat a büdzsén. A költségvetési kiadásoknak ugyanis mintegy 70 százalékát törvények szabályozzák, és minden adóemelést a parlamentnek jóvá kell hagynia és az államfőnek alá kell írnia november végéig, különben az új év kezdetével nem léphetnek hatályba. Mások viszont úgy vélik, hogy az alapszámokat is módosítani kell majd, kezdve a gazdasági növekedésen és az inflációs várakozáson, mert láthatóan a tervezet nem vette figyelembe az utóbbi hónapok negatív változásait, mivel szorította a kormányt a határidő – alkotmányos kötelessége szeptemberben elfogadni a költségvetést.