Devizahitelesek mentőcsomagja: a megoldás elodázása
A bajba került devizahitelesek megsegítését célzó mentőcsomag, amelyet maga Orbán Viktor miniszterelnök ismertetett a nyilvánossággal egy időzített szociális bombát akar hatástalanítani, miközben erodálódik a hatalomba egy éve megérkezett csapat népszerűsége - írja a Le Monde bécsi tudósítója.
A magyar kormány akciótervet jelentett be a súlyosan eladósodott háztartások védelmére című írásában Joelle Stolz emlékeztet arra, hogy a kevesebb, mint tízmillió lakosú Magyarországon mintegy 750 000 hitelfelvevő küzd nehézségekkel, s 90 000 adóst fenyegeti a veszély, hogy a közeljövőben elveszíti lakását.
A válság miatti felelősség az előző, szocialista-liberális kormányokat terheli, amelyek a közép-európai piaci nyitással előnyös helyzetbe került külföldi bankok nyomásának engedve hagyták, hogy több százezer család "amerikai módra" adósodjon el, s abba az illúzióba ringathassa magát, hogy a nyugati életszínvonal karnyújtásnyi távolságban van. A hitelfelvevők gyakorlatilag önrész vállalása nélkül juthattak házhoz, kocsihoz, nyaraláshoz…
„A megoldás elodázása”
Orbán elődei felismerték a problémát: kilakoltatási és árverezési moratóriumot vezettek be, de ezzel lebénították a tőkét is. A kormány most úgy lazított ezen a kényszerintézkedésen, hogy a leggyengébbek megvédése érdekében őszig csak a 30 millió forintnál nagyobb (113 000 euró) értékű és 20 millió forintnál magasabb hátralékkal terhelt ingatlanokat árverezhetik el a bankok.
Az újdonság a rögzített árfolyam: a deviza alapú lakáshitelek (a teljes hitelállomány 63 százaléka) törlesztő részleteit 2014. december 31-ig fix árfolyammal számítják, a svájci frank alapú hitelekét 180, az euró alapú hitelekét 250, a japán jen alapúakét 200 forinttal. Orbán az akciótervet a kormányzat egyik legfontosabb intézkedéseként mutatta be "az államháztartási hiány ellen folytatott háborúval" egyetemben. Ennek jegyében államosította a kormány a magánnyugdíj-pénztárak 2,8 milliárd forintos vagyonát, amely a napokban kerül át egy stabilizációs alapba, s ennek segítségével idén 2,9 százalékra csökkenhet a költségvetési hiány.
Megjegyzendő ugyanakkor, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő szerint az eladósodás ellen Magyarországon meghirdetett intézkedések "csak elodázzák a háztartások fizetőképességével és a bankok eszközminőségével kapcsolatos problémák megoldását, és bizonyos forgatókönyvek esetén még súlyosbíthatják is a gondokat”. Noha a német gazdaság teljesítményének köszönhetően az első negyedévben jelentősen nőtt a feldolgozóipari export (egy év alatt 18 százalékkal), a kormánynak kevés oka van az örömre: egyre több társadalmi csoportban uralkodik el az elégedetlenség: tanárok, tűzoltók, rendőrök, katonák, az infláció növekedésétől megrettent alkalmazottak mennek az utcára tüntetni. Egy friss felmérés szerint május közepén a teljes lakosság körében 60 százalékos, a Fidesz-szavazók táborában pedig 24 százalékos volt a kormány gazdaságpolitikájának elutasítottsága.
Kétharmados parlamenti többsége birtokában kormány gyakran huszárosan cselekszik: az Orbán által „bohócoknak” minősített szakszervezetek megkerülésével kívánja meghatározni a minimálbért, visszamenőlegesen meg akar szüntetni több tízezer olyan rokkantnyugdíjat, amelyet jogtalannak tekint, 150 ezer korkedvezménnyel nyugdíjba vonult embert tervez visszaterelni a munkába.
A szociális segélyek kedvezményezettjeinek (akiknek többsége cigány) a jövőben magáncégeknél kell majd a juttatást ledolgozni vagy arra fogják kötelezni őket, hogy közmunkákban vegyenek részt. 2012-től a belügyminisztériumhoz rendelik a „foglalkoztatási program” megvalósítását.
Demján Sándor dúsgazdag ingatlanberuházó, a Fidesz egyik legnagyobb támogatója a kormány megalakulásának egyéves évfordulója alkalmából rendezett konferencián az ipari munka becsületét méltatta, s egyenesen azt indítványozta, térjenek vissza a kiváló dolgozók kitüntetésének hagyományához, amely egyébként a kommunista időkben volt divatban. Magyarországnak, hangoztatta Demján, nagyobb szüksége van munkásokra, mint jogászokra, művészekre vagy egyetemi tanárokra. Ugyanakkor „barátságtalan” lépésnek minősítette, hogy az Orbán-kormány „kommandók” rájuk küldésével akarja a vállalkozókat a bérek megemelésére ösztökélni.