Devizahitele ketyeg? Csökkentenek a terhein - kilenc bank írta alá
Miközben a Fidesz a kormányt bírálja, miért a bankokat támogatja úgymond az emberek helyett, a pénzintézetek korántsem elégedettek a nekik felajánlott 600 milliárdos keret feltételeivel, túl szigorúnak tartják azokat, ráadásul szakértők szerint jelenleg csak három bank, az OTP, az MKB és a CIB felel meg nekik. A bankok a devizahitelesek megsegítésére szánt megállapodásnak sem örülnek, szerintük csak a kormány nyomására kötötték meg azt.
A csütörtökön bejelentett 600 milliárd forintos bankmentő csomag feltételei a Magyar Bankszövetség elnöke szerint olyan kőkemények, hogy meglepő volna, ha ezen az áron sok jelentkező lenne a hitelkeretre. Felcsuti Péter pénteken, a Pénzügyminisztériumban a devizahitelesek megsegítését célzó megállapodás ismertetésekor elmondta a 200 milliárd forintos határ - a csomagból a 200 milliárd forint feletti szavatoló tőkéjű hitelintézetek részesedhetnek - önkényesnek tűnik számára, elfogadja azonban, hogy korlátozott összeg áll erre a célra rendelkezésre. A garancia ellentételeként az állam átmenetileg tulajdont és irányítási jogokat is szerezne az adott hitelintézetben.
Veres János pénzügyminiszter a tájékoztatón elmondta: az Európai Unió országaiban mindenütt a pénzügyi rendszerben meghatározó szerepet betöltő intézmények esetében történt hasonló beavatkozás. Megerősítette: a CIB Bank jelezte, nem kíván élni a lehetőséggel. Az MKB-nál korainak tartották nyilatkozni, mert még nem ismerik a részleteket. Az OTP Bank azt közölte, hogy a bankszektor iránti bizalom erősítésére alkalmasnak ítéli a tervezett IMF-bankcsomagot. A BÉT honlapján megjelent közleményük szerint a 600 milliárd forint (mintegy 3 milliárd dollár) komoly stabilizáló erőt jelenthet a magyar bankszektor, s így az OTP Bank számára is. A megvalósítást célzó törvények megszületése és a részletes feltételek áttekintése után a bank igazgatósága mérlegelni fogja a programban való részvétel célszerűségét. Minderről a bank közgyűlése jogosult dönteni.
Pénteken egyébként azt is bejelentették, hogy megszületett a megállapodás a kormány és a kereskedelmi bankok között a devizahitelesek terheinek csökkentéséről, amelyet kilenc hitelintézet írt. A megállapodáshoz csatlakozott bankok az adós kérésére külön díj felszámítása nélkül lehetőséget adnak a törlesztő részletek mérséklésére a törlesztési időszak meghosszabbításával, továbbá a devizaalapú kölcsön forinthitellé alakításakor nem számítják fel az átváltásnál felmerülő díjakat, ha erre december 31-ig sor kerül. Az önhibáján kívül nehéz helyzetbe került - például állástalanná vált - adós kérésére, a hitelintézet egyedi döntése alapján, a törlesztés átmeneti könnyítésére kerülhet sor, ezen kívül a bankok december 31-ig rugalmasan kezelik a devizaalapú kölcsönök előtörlesztését, ez azonban nem lesz díjmentes.
A megállapodást az OTP, az Erste, a CIB, a Raiffeisen, az UniCredit, a K and H Bank, az FHB, az MKB és a TakarékBank írta alá, amelyek a vállalt feltételeket a jövő héttől érvényesíteni tudják. A bankszövetség elnöke arra számít, hogy más, devizahitelezésben érdekelt hitelintézetek is csatlakoznak, bár a feltételek nemigen váltottak ki nagy lelkesedést a bankszektorban. A vonakodás okát abban a kockázatban jelölte meg, ami a megállapodásban benne rejlik. Az ügyfelek fizetőképessége és fizetési hajlandósága a bankszövetség elnöke szerint az elmúlt hónapokban, a válság előrehaladásával romlott. A nem fizető hitelek aránya 1,5-2 százalék, ami még megfelel az európai átlagnak, de rosszabbodik. Ilyen körülmények között a bankoknak az a feladatuk, hogy betéteseik és tulajdonosaik védelmében mindent megtegyenek azért, hogy a kinnlevőségeiket képesek legyenek beszedni. Ez jelentősen befolyásolja a bankok mozgásterét. A megállapodásba a bankok egyrészt azért egyeztek bele, mert lojális partnerei akarnak lenni a magyar kormánynak, másrészt ésszerűnek tartják az együttműködést annak érdekében, hogy az ügyfelek változó helyzetük ellenére képesek legyenek kötelezettségüknek eleget tenni - mondta Felcsuti Péter.
Ha valaki most térne át devizahitelről forinthitelre, az első időszakban 1,5-1,8-szer többet kellene fizetni a kamatkülönbség miatt, nincs viszont árfolyamkockázat. A futamidő meghosszabbítása rövid távon enyhítést jelenthet, figyelembe kell azonban venni, hogy ezáltal a összességében sokkal több kamatot kell kifizetni.