Bloomberg: Még valószínűbb Matolcsy MNB-elnöki kinevezése

A londoni Standard Bank elemzője szerint a magyar kormány a kötvénykibocsátás révén bebiztosította az ez évi adósságtörlesztéshez szükséges pénz jelentős részét. Másfelől viszont gondnak tartja, hogy a piaci tőkefelesleg nemigen gyakorol nyomást a kormányra az ortodox, reformbarát politika érdekében, így fennáll a kísértés, hogy a hatalom letérjen a kijelölt útról.

2013. február 15., 09:45

A Fitch szerinta két nappal ezelőtti dollárkötvény-kibocsátás azt jelzi: Magyarország anélkül tudja finanszírozni költségvetési hiányát, illetve külső adósságait, hogy túlzottan megterhelné a hazai tőkepiacot. A hitelminősítő egyben igazolva látja decemberi döntését, amikor is negatívról stabilra módosította az ország kilátásait. Egyben jelzi, hogy a sikeres kijutás a nemzetközi tőkepiacra még valószínűtlenebbé teszi, hogy újrakezdődnének a tárgyalások az IMF-fel. Pedig – teszi hozzá – szükség lenne a megállapodásra, mert annak a révén a magyarok kedvezőbb feltételekkel adhatnák el papírjaikat külföldön, a szerződés egyben pedig támogatást jelentene, ha megfordulna a befektetői hangulat. Azonkívül a Valutaalap feltételei segítenének rögzíteni a gazdaságpolitikát, és csökkentenék a bizonytalanságot, ami visszafogja a befektetéseket és a növekedést. Az ország kilátásai középtávon gyengék. A hazai és külföldi eladósodás aránya magas, a gazdaságpolitika kiszámíthatatlan. Márpedig ezek a tényezők sebezhetővé teszik Magyarországot a globális pénzbőségből és kockázatvállalási hajlandóságból eredő megrázkódtatásoknak.

Magyarország visszatért ugyan a nemzetközi tőkepiacokra, mégpedig az idei év eddigi legnagyobb kibocsátásával a feltörekvő államok közül, ám elemzők megkérdőjelezik, hogy az eredmény mit jelent a kormány gazdaságpolitikája szemszögéből, főleg, hogy az ország továbbra is mély recesszióban van –

írja a Reuters.

Egy kívülálló bankár megkérdőjelezte azok bölcsességét, akik vettek az új papírokból, tekintve az ország politikai támogatottságának ingatag voltát és a gazdaság hanyatlását. Szerinte a fejlemény azt mutatja, hogy a befektetők változtak meg, nem pedig Magyarország. Kétségtelen, hogy az eladás nagy siker az Orbán-kabinet számára, miután tavaly az év nagy részében úgy látszott, hogy az unortodox gazdaságpolitika miatt az ország kiszorul a pénzpiacokról. Több szakértő azonban aggódik, hogy IMF-megállapodás nélkül a magyar vezetés továbbra is populista eszközöket vet be, főként, hogy közeledik a választás. Timothy Ash a londoni Standard Banktól egyfelől megállapítja, hogy a kibocsátás révén bebiztosította az ez évi adósságtörlesztéshez szükséges pénz jelentős részét. Másfelől viszont gondnak tartja, hogy a piaci tőkefelesleg nemigen gyakorol nyomást a kormányra az ortodox, reformbarát politika érdekében, így fennáll a kísértés, hogy a hatalom letérjen a kijelölt útról, és így próbáljon meg többséget szerezni. Ráadásul – teszi hozzá a szakember – a 4. negyedévi szörnyű szám, a 2,7%-os visszaesés szintén arra ösztökélheti Orbánékat, hogy továbbra is unortodox módszereket alkalmazzanak, hiszen jönnek a választások.

A

Bloomberg idézi a Royal Bank of Scotland elemzőjét, aki szerint a magyar kötvény iránt mutatkozó erős érdeklődést Orbán Viktor úgy értelmezi, hogy az legitimálja az ő unortodox társadalmi, gazdasági és költségvetési politikáját. Ez pedig még valószínűbbé teszi Matolcsy György jegybankelnöki kinevezését.