Bankszövetség: a kártyahasználat legyen illetékmentes

Az árfolyamgát kiszélesítését üdvözli, a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvételt azonban társadalmilag károsnak tartja a Magyar Bankszövetség főtitkára.

2013. november 12., 10:22

Korábbi ügyek juthattak el éppen most a felmondási fázisba – mondta a 180 percben a szervezet főtitkára, Kovács Levente. Szerinte a szektor elkötelezett az árfolyamgát kibővített konstrukciójának sikere mellett.

A Magyar Bankszövetség elejétől fogva támogatta az árfolyamgát intézményét, tavasszal részt vett a kormánnyal és a jegybankkal közös kampányban is – mondta a Kossuth rádió reggeli műsorában Kovács Levente főtitkár. A szervezet alapvetően sikeresnek tartja ezt a terméket, mert az a bankok, az ügyfél és a kormány közt valamilyen szinten meg tudja osztani a terheket. A lehetőséggel mostanáig 170 ezer ügyfél élt, a teljes összeg pedig, amit ők a három féltől így összesen támogatásként megkaptak, 20 milliárd forint, ez már érzékelhető összeg – tette hozzá Kovács Levente.

A főtitkár azt mondta, nem hiszi, hogy akadhattak olyan bankok, amelyek megpróbálták az árfolyamgát kiszélesítése miatt felbontani a szerződéseket, szerinte téves vagy félreértett híradásokról lehet szó, talán korábbi ügyek juthattak éppen most a felmondási fázisba. A szakember arra is emlékeztetett, hogy a szerződésfelmondás átfutási ideje a banki gyakorlat szerint két hét, itt pedig a törvény elfogadása után egy nappal lehetett hallani ezeket a híreket. Kovács azt is hangsúlyozta: a bankszövetség főtitkáraként minden banktól együttműködést kért és kapott, és a szektor nyilvánvalóan elkötelezett az árfolyamgát kibővített konstrukciójának sikere mellett.

Az árfolyamgát mostani kibővítése egy, a korábbinál sokkal szélesebb ügyfélkörben mérsékeli az árfolyamkockázatot, a törlesztőrészletek legalább 20 százalékkal csökkennek, és az árfolyamgát lejáratakor is csak legfeljebb 15 százalékkal növekedhetnek, miközben öt év alatt a bérek minden bizonnyal nagyobb mértékben nőnek, így a lehetőséggel nyilvánvalóan egyre többen élnek majd – reagált Kovács arra a felvetésre, hogy a kormányzat tervei közt szerepel körülbelül öt év alatt teljesen kivezetni a devizahiteleket a magyar pénzügyi piacról. Utóbbi is az árfolyamkockázatot lett volna hivatott mérsékelni az ügyfelek számára, úgy tűnik azonban, ezt a feladatot már az árfolyamgátas konstrukció is képes betölteni – mondta a főtitkár.

A 150 ezer forintig havi kétszer ingyenes pénzfelvételt biztosító javaslatról a főtitkár azt mondta, a szerinte nagyon költséges és egyáltalán nem hatékony rendszer zökkenőmentes működtetéséhez a bankoknak még ki kell építeniük a törvény diktálta technikai hátteret, ugyanis minden egyes számlatulajdonos esetében országos szinten ellenőrizniük kell majd, hogy mindenki biztosan csak egy számla esetében él a lehetőséggel.

A bankok igazságtalan megoldásnak tartják azt is, hogy egy ingyenes szolgáltatás után tranzakciós díjat kell fizetniük. A legegyszerűbb megoldás a szövetség szerint az lenne, ha eltörölnék a tranzakciós illetéket a bankkártyás használat után, így a pénzfelvétel és a kártyás vásárlás is ingyenes lenne. Most ugyanis az a gond, hogy miközben a készpénzhez ingyen lehet hozzájutni, a kártyás vásárlás után fizetni kell, a gazdaságot így olyan szürkítő hatás éri, amely biztosan a költségvetési bevételek szűkülésével jár. Legalább ilyen fontos szempont az is – hívta fel a figyelmet Kovács a 180 percen –, hogy míg a készpénzhasználat a bankoknak összesen 42 milliárdos tranzakciósilleték-bevételt hoz, a társadalomnak 100 milliárdos költséggel jár.