Augusztusban fontos változások jönnek a bankolásban

Remélhetőleg hatékonyabban tudnak fellépni a csalókkal szemben, valamint jelentős mértékben változik a tranzakciós illeték mértéke.

2024. július 31., 15:18

Szerző:

Augusztus elsejétől több fontos változással kell számolniuk a bankszámla-tulajdonosoknak, ezek egy része kedvezően érinti majd őket, de olyan is akad, ami előbb-utóbb a zsebükre megy – írja szerdai cikkében a Bank360, amit a 24.hu szemlézett. A bankolás több ponton is módosul az új rendelkezések értelmében.

Ezekre a változásokra kell számítani bankolás közben

Csütörtöktől újfajta bejelentési, zárolási eljárást vezetnek be annak érdekében, hogy a visszaélést elszenvedő ügyfelek elcsalt pénzét sikerüljön időben blokkolni és ezáltal visszaszerezni.

A csalás észlelését követően az ügyfél vagy a nyomozó hatóság – a már továbbított pénzösszegek felfüggesztése érdekében – értesíti az ügyfél bankszámláját vezető szolgáltatót.

Ezt követően a számlavezető tájékoztatja annak a pénzforgalmi szolgáltatóját, akinek a károsult átutalta a pénzt. Az értesítésben szerepelnie kell

  • a fizető fél nevének,
  • a számlaszámának,
  • a fizetési művelet kedvezményezettje nevének,
  • a számlaszámának,
  • a fizetési művelet pénznemének,
  • az összegének
  • és az időpontjának.

Ezzel párhuzamosan a pénzforgalmi szolgáltatók bejelentést tesznek a NAV-nál működő pénzügyi információs egységnek, valamint adott esetben a számlákat is felfüggesztik.

Ha ez a módszer működik, az online csalások visszaszorulhatnak. Az idő azonban fontos tényező, aki késlekedve értesíti a bankját a visszaélésről, annak a pénzét már nehéz lesz visszaszerezni.


Nem szabad napokat, órákat várni, minden perc számít, hiszen ma már egy átutalás 5 másodpercen belül végbemegy, vagyis a csalók által átutalt összeget néhány percen belül akár egy ATM-en keresztül készpénzben ki is vehetik.

Jelentősen emelkedik a tranzakciós illeték mértéke 

Augusztus 1-jétől jelentősen emelkedik a tranzakciós illeték mértéke. Az átutalásoknál, pénzváltásnál és értékpapírügyleteknél az illeték 0,3 százalékról 0,45-re nő (a maximális összege tranzakciónként az eddigi 10 ezer helyett 20 ezer forint lesz), a készpénzfelvétel illetéke pedig 0,6 százalékról 0,9-re emelkedik. A bankkártyás vásárlásoknál az érintős kártyáknál évi 500 forintos (a bankkártyák túlnyomó többsége már ilyen), és a nem érintőseknél 800 forintos átalány illeték nem változik.

Az illetékemelésekkel együtt a jövőben a magánszemélyek átutalása, postai befizetése és értékpapírügyletei esetében az illetékmentes határ tranzakciónként a jelenlegi 20 ezer forintról 50 ezer forintra emelkedik. Sok olyan ügylet lesz tehát, amely után eddig kellett fizetni tranzakciós illetéket ezután pedig nem kell, más esetekben viszont jelentősen megnő a közteher. A fizetési kötelezettség a tranzakciók után a pénzügyi szolgáltatókat terheli.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)