Átmeneti? Levették a tonnát a hitelesek nyakáról
Rendületlen a forint erősödése, az euró már 270 alatt, 269,63 forintnál, a svájci frank pedig 238,81 forintnál jár. Az index.hu portál mai elemzéséből kiderül: a bankok a frankhitelek kamatainak emelésével mintegy 75-100 milliárd forint plusz bevételre tettek szert. Ez azt jelenti, hogy bár a bankadót áthárították, az adósságválság megoldásából mégsem hajlandóak kivenni a részüket.
A svájci frankkal szemben nagyjából 3,3 százalékot erősödött a mai devizapiaci kereskedésben a forint, a frank ára 238-239 forint között van. Az euróval szemben is erősödik a pénzünk, a 270 forint körüli árfolyam 1,3 százalékkal jobb a reggelinél. A térségbeli devizák nem tudják tartani a tempót a forinttal, a cseh korona 0,4 százalékot gyengült ma, az eddig gyengülő zloty most váltott kis pluszba - írta az
Index.Frankhitelesek: csökkenthetnének a bankok
Nagyobb az ügyfél- és az országkockázat is nálunk, mint például az eladósodottság szempontjából hasonló helyzetben lévő lengyeleknél, de a hiteleink még a pluszköltségekkel számolva is 1-2 százalékkal drágábbak az indokoltnál. Ezt név nélkül banki és bankokkal foglalkozó elemzők is megerősítik, az ezzel kapcsolatos kérdéseinkre egyedül vállalkozó bank viszont épp azt mondja, még a mostaninál is nagyobb kamatok kellenének. Ez évi 75-100 milliárd forintot jelent, majdnem annyit, mint a bankadó összege. Ha csak az indokolt kamatot kellene fizetni a frankhitelek után, 15 százalékkal is kisebb lehetne egy átlagos törlesztő - írta az
Index.Az extrém erőben lévő svájci frank mellett a hitelek után fizetett magas kamat is sok pénzt szív ki a devizaadósok zsebéből. Névtelenül nyilatkozó szakértők, köztük banktisztviselők azt mondják, a legtöbb bank csökkenthetne 1-2 százalékpontot a lakáshitelei kamatokon úgy, hogy még így is nyereséges maradna.
Lengyelországban, aminek a kelet-közép-európai térségben a magyarhoz leginkább hasonlóan komoly gondot okoz a devizahitelezés, és ahol már szintén tettek az adósok terheit könnyítő, ám a magyartól eltérő lépéseket, a pénzintézetek a svájci kamatok évek óta tartó jelentős csökkenését átadták az ügyfeleiknek, mondta egy, a bankszektorra specializálódott, névtelenséget kérő elemző. Mindeközben a magyar pénzintézetek rátettek erre egy lapáttal.
Egy hasonló kondíciójú lengyel és magyar frank alapú hitel között gyakran 1,5-2 százalékpontos eltérés van a mi kárunkra, mondja a szakértő. A különbség valójában ennél is nagyobb, ez csak az eltérésnek az a része, ami az elemzőt idézve „közgazdasági logikával”, például a nagyobb magyarországi hitelkockázatokkal már nem magyarázható. Ez az elemző szerint durván 15 százalékkal nagyobb részletet jelent egy átlagos magyar hitelfelvevőnek.
Ez a kamatfelár a frankban nyilvántartott, 5000 milliárd forintot közelítő teljes, fogyasztási hitelekkel együtt számolt hazai hitelállományra vetítve durván 75-100 milliárd forint körüli extraprofitot jelent a bankrendszernek. Ez nagyságrendileg közelít ahhoz az összeghez, amit a kormány bankadó címén begyűjt a pénzintézetektől.
LMP: csökkenjenek a kamatok!
Az LMP követeli a kamatok csökkentését, és egy átfogó csomag kidolgozását a hitelkárosultak bevonásával. a párt szerint ugyanis a kormány eddigi tevékenysége a deviza-adósságok kezelésére elégtelen volt. A Bankszövetség minden olyan javaslatot visszautasított, ami a bankokat nagyobb, a felelősségüknek megfelelő tehervállalásra kötelezte volna. Ennek indokaként legtöbbször a nagy terhet jelentő bankadót hozták fel. Most kiderült: a bankadót továbbhárították, azt nem a bankok, hanem az adósok fizetik meg. A törlesztő részletek így legalább 10-15%-kal magasabbak az indokoltnál - közölte a párt.
Az LMP már többször követelte, hogy a bankok vállaljanak nagyobb részt az adósságválság megoldásában. Ez tovább már nem halogatható. Első lépésként a mainál jóval alacsonyabb szinten kell rögzíteni a kamatokat és egyéb költségeket; továbbá fel kell állítani egy valóban cselekvőképes ingatlankezelőt. Egy átfogó csomag további lépéseinek kidolgozásához az LMP már megtette javaslatait a Parlamentnek
benyújtott határozati javaslatában.MSZP: Nemcsak az Orbán-kormány, a kormányzati kommunikáció is elkésett
Az MSZP azt állítja: korábbi javaslatait a frankhitelesek megsegítésére lesöpörték az asztalról. Tisztázzunk valamit: az MSZP devizahitelesekre vonatkozó javaslatai azért
nem késhettek el, mivel a problémák az elmúlt egy évben keletkeztek, leginkább a Fidesz gyalázatos hazugságainak (Kósa-Szijjártó-Orbán-Matolcsy) következtében, aminek eredményeként elszabadult a svájci frank árfolyama. Amúgy szeretnénk újból emlékeztetni a memóriazavarral küszködő Orbán-kormány szócsövét, hogy egy bizonyos Járai Zsigmond volt akkor az MNB elnöke, aki a szocialista kormányok sokszori kérése ellenére sem volt hajlandó a forintot a "helyén" kezelni, így minden magyar kölcsönt kereső számára a svájci frank alapú hitelek lettek a legkedvezőbbek. Vagyis pont a Fidesznek nincs semmilyen erkölcsi alapja arra, hogy a devizahitelesek ügyében az MSZP-re mutogasson. Javasolnánk a hallgatást és a felelős, empatikus gondolkodást és a szorgalmas munkát a probléma megoldása érdekében - közölte a párt a 168 Óra online-nal.
Büféztek a fideszesek
A korábbi MSZP-kormány által beterjesztett, devizahiteleseket megsegítő törvényjavaslatot pedig azért nem voltak képesek megszavazni a fideszes képviselők 2009. június 15-én, mert éppen büféztek, vásároltak, vagy már nyaraltak, mint most. A fideszes képviselők közül egy sem volt, aki 2009. június 15-én egy olyan "megerőltető" mozdulatra képes lett volna, hogy a mutató ujját az IGEN nyomógombra helyezze, és azt határozottan megnyomja. Ha ezt megtették volna, akkor emlékeznének arra, hogy már az általuk preferált Járai-Orbán-modell hibáit is próbáltuk korrigálni - írta a szocialista párt közleménye.
Ezen felül emlékeztetnénk a Fideszt, hogy korábban sosem ágáltak ilyen vehemensen a devizahitelek ellen, olyannyira, hogy például Kósa Lajos is svájci frank alapú hitelt vett fel Debrecen városának, hogy a többi, megszámlálhatatlan fideszes devizahitelest most ne is említsük.
Ami pedig a lakáshitelezést illeti pont Orbán Viktor kormányának igazságtalan, kisszámú és főleg a tehetősebbeknek kedvező lakásvásárlási kedvezménye 6-8 százalékkal növelte az államadósságot, miközben alig párezer embernek jelentett lakásvásárlási lehetőséget. Erre a Fidesz ne legyen annyira büszke, amikor a rászorulóknak - ahogy most is - nem nyújtott semmit.
Az MSZP 9 pontból álló javaslata megoldást kínál, és közös gondolkodásra hívja fel az ország vezetőit, mert nem hagyhatunk magára sokszázezer magyar családot, nem vesztheti el ennyi ember a fedelet a feje felől. Ebben a közös tett és együttműködés a legfontosabb, politikai indulatoktól, érdekektől, elvektől függetlenül. A magyar nemzetnek felelős vezetőkre van szüksége, akik képesek megmutatni, hogy ha baj van, akkor összefognak. Ideje lenne abbahagyni a Fidesznek a pocskondiázást és az egymásra mutogatást akkor, amikor az MSZP felkínálja minden eszközét a nemzeti tragédia elkerülése érdekében - közölte a Magyar Szocialista Párt.