Csalás: ezzel a módszerrel aratnak sikert most a bűnözők, érdemes figyelni

A tavaly tavasz óta eltelt egy év alatt emelkedett azok aránya, akik személyesen érintetté váltak valamilyen elektronikus pénzforgalomhoz kapcsolódó csalási kísérletben.

2025. május 21., 10:39

Szerző:

Tovább növekszik a kibercsalások száma és kifinomultsága Magyarországon, miközben a lakosság tudatossága is javul – derül ki a CIB Bank reprezentatív felméréséből, amelyet a Piac és Profit ismertetett. A kutatás szerint 2024 tavasza óta 56-ról 59 százalékra nőtt azok aránya, akik személyesen érintettek voltak valamilyen elektronikus pénzforgalomhoz kapcsolódó csalási kísérletben, míg a megkárosítottak aránya 10-ről 15 százalékra emelkedett. A lakosság egyre jobban felismeri a csalásra utaló jeleket: a személyes adatok megszerzésére irányuló kísérleteket már 79 százalék azonosítja gyanús jelként, szemben az egy évvel korábbi 67 százalékkal. Hasonló javulás figyelhető meg a sürgető hangnem (51-ről 59 százalék) és a rossz magyarságú, hibás helyesírású szövegek (61-ről 69 százalék) felismerésében is.

A leggyakoribb elkövetési módszerek közé tartozik a telefonos megkeresés (44 százalék), az SMS-üzenet és a csaló e-mail (egyaránt 42 százalék), valamint az online piactereken keresztül történő hamis weboldalakra irányítás (21 százalék). A megkárosított banki ügyfelek 45 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a történtek óta jobban fél a hasonló visszaélésektől, míg a sikertelen csalási kísérletekkel szembesülők körében ez az arány 19 százalék. Mindkét csoportban jelentős azok aránya, akik próbálnak tájékozódni és további ismereteket szerezni a kibercsalásokról (24, illetve 31 százalék). A válaszadók többsége a bankokat (62 százalék) és a hatóságokat (63 százalék) tekinti a leginkább hiteles információforrásnak a kibercsalásokkal kapcsolatban, míg a Magyar Nemzeti Bankot 33 százalék említette.

Így kerülheti el, hogy csalás áldozatává váljon

Ahogyan arra korábban már figyelmeztettük olvasóinkat, sohasem árt az óvatosság! Különösen ismeretlen, külföldi webáruházakban történő vásárláskor alaposan át kell tekinteni a vásárlási feltételeket és az apró betűs részeket.

Ha egy ajánlat túlzottan kedvezőnek tűnik a piaci árakhoz képest, érdemes alaposan utánajárni a weboldal megbízhatóságának. Ajánlott ellenőrizni a webshop fogyasztói értékeléseit és véleményeit a közösségi médiában vagy más online platformokon.

Rendszeresen ellenőrizni kell a bankszámlakivonatokat, és ha ismeretlen vagy gyanús terhelést észlelünk, azonnal kapcsolatba kell lépni a bankkal.

A különböző csalásokkal a 168.hu már rengetegszer foglalkozott, az erről szóló cikkeinket ezen a linken olvashatja!

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)