Adrian Brody édesanyjának fotókiállítása Budapesten nyílik meg
A magyar származású hollywoodi színész, Adrian Brody édesanyja, Sylvia Plachy különleges tárlattal érkezik Magyarországra.
A magyar közönség számára Adrian Brody munkássága cseppet sem ismeretlen. A zongorista című film Oscar-díjas sztárja Hollywood egyik legismertebb színésze, ám édesanyja, Sylvia Plachy művészete sem kevésbé említésre méltó. Ahogyan arról a zsidoprogramok.hu beszámolt, ezúttal az ő fotókiállítását tekinthetik meg az érdeklődők egy exkluzív tárlatvezetésen a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban.
Sylvia Plachy képei egyszerre szubjektívek és pontosak, személyesek és mégis kollektívek. Ajándékok a XX. századból és azon túl című kiállításán ezt az összetettséget ünnepli – és egy különleges tárlatvezetés alkalmával június elsején 11 órától a kulisszák mögé is betekintést nyerhetünk.
A magyar származású, New Yorkban élő Sylvia Plachy az egyik legismertebb női fotóművész a nemzetközi szcénában. André Kertész barátjaként és szellemi örököseként a humanista fotográfia egyik utolsó hiteles képviselője. Munkássága évtizedeken át a The Village Voice oldalain jelent meg, képei ott is a társadalmi érzékenység, az intimitás és a vizuális költészet határán mozogtak. Mostani budapesti tárlata rendhagyó: egyes fotóit egyszerre láthatjuk kiállítási kópiaként és korabeli sajtómegjelenésben, így feltárul, hogyan változik egy kép jelentése különböző kontextusokban.
A kiállítás mélyen személyes vonalat is hordoz. Plachy 1943-ban Budapesten született, és 1956-ban, tizenhárom évesen menekült el családjával az országból. Az első fényképezőgépet – egy Agfa Boxot – édesapjától kapta, még Ausztriában. Később New Yorkban tanult, ahol Arthur Freed tanácsára találkozott André Kertésszel, akivel életre szóló barátságot kötött, é aki így méltatta Plachy műveit:
„Sosem láttam a pillanatot nagyobb intimitással és emberiességgel megtapasztalni és filmen rögzíteni.”
A fotográfus stílusa érzékeny, emberközpontú, elkötelezett. Nem ítélkezik, hanem látni tanít. Témái közt ott van az otthontalanság, a kívülállás, a szabadság és a szépség – mindig mély empátiával, őszinteséggel és művészi kifinomultsággal ábrázolva.
A tárlatvezetésen során a kiállítás kurátora, Csizek Gabriella segít elmélyedni Sylvia Plachy világában. Egyedülálló lehetőség, hogy ne csak a képeket, hanem azok történeteit is megismerjük. A tárlatvezetésre a múzeumi belépőn felül itt vásárolhatóak jegyek.
(Kiemelt képünk forrása: Michael Tran / AFP)