Aki megtanul svédül, lesz munkája

Sokan teszik fel a kérdést: érdemes-e a munkavállalás szándékával Svédország felé venni az irányt? Erre én nem válaszolhatok, de tudom, milyen lépésekben érdemes gondolkodni e cél eléréséért. Miután a svéd munkapiac nyitott és több tízezer állást kínál hétről-hétre, a külföldi munkavállalók eséllyel pályázhatnak. Svédül tudók előnyben! Tehát, első lépés a svéd! Mert munkafeltétel.

2014. március 23., 17:01

Svédország ma Európai Unió egyik legstabilabb társadalmát és szolidan, de biztosan növekvő gazdaságát mondhatja magáénak, egyben a kontinens egyre népszerübb turisztikai célpontja is. Az európai országok többségében tapasztalható gazdasági és munkapiaci tendenciákkal szemben, Svédország továbbra is felfelé mutató pályán halad. S noha az általános munkanélküliség nyolc százalék körüli, egyes területeken a cégek a gazdasági növekedés ütemének, s a társadalmi változásoknak megfelelően, továbbra is nagy számban vonzanak magukhoz,

elsősorban különböző műszaki és humán képzettségű munkavállalókat.





Az angol nyelv, persze, eleinte alklamas közlekedési eszköz a svéd társadalomban is, azonban
tekintet nélkül a kívánt pozició szintjére – svédül tudni kell! S nem baj, ha ismered a kulturát is.



Aki számítástechnikai szakemberként keres állást Svédországban, valószínű rövid időn belül talál kedvére valót. A gyakorlati műszaki tudással, illetve képesítéssel rendelkezők után kapkod a svéd ipar és az innovációs területeken futó cégek. Nagy keletje van a programozóknak, a fejlesztőknek, s más kompjuteres műszaki szakembereknek, de az általános mérnököknek, gépészeknek, bányamérnököknek és a különböző területeken dolgozó építő- és építész mérnököknekis.

Az egyre nagyobb társadalmi igény folytán, hasonló jelenség tapasztalható a humán pályák közül a

gyógyító-és ápoló-gondozószakmákban is. Annak ellenére, hogy a kormány az utóbbi években sokszázzal növelte az orvosi- és ápoló képzést nyújtó egyetemi helyek számát – számos megyében, városban várják a gyógyításban és az egészség- és beteggondozásban dolgozni vágyó külföldi munkavállalókat: különféle szakorvosokat, műtősöket, ápolókatés mozgás-terapeutákat.

Az Európai Unióba 1995-ben történt belépésekor a svéd kormány – magáénak tudva az Unió egyik alapelvét – a magyar polgárok munkavállalási szándéka elé sem tett soha akadályt. Az itt élőkével egyenlő feltételekkel, s hasonló módon pályázhatsz a kínált állásokra, s az alkalmazás feltételei, körülményei is hasonlók. A svéd munkapiac nyitott, hétről hétre többtízezer állást kínálnak – s a feltételek s az elvárások tehát minden munkakeresőre nézve azonosak. Akadályt valójában csupán a svéd nyelv ismeretének hiánya jelenthet. (A számítástechnikai innovációs cégeknél az angol is elegendő lehet)

A munkapiaci koordinaciós intézet honlapján minden szabad állás megtalálható – de csak svédül. A pályázatokat is svédül kell benyújtani, az elvárt módon és formában, a munkálttaó által megadott úton. Nem az a döntő, hogy honnan érkezik be a pályázatod, s milyen néven, hanem az, hogy mennyiben vagy versenyképes az adott szakmában. Ám a nyelvtudás hiánya komoly hátrányt jelenthet. Az angol készségszinten való ismerete, persze jól jön ebben a multikulti társadalomban, azonban tekintet nélkül a kívánt pozició helyére – svédül tudni kell. A munkáltatók által megkövetelt feltétel az alap- de inkáb a középszintű tudás (B1, B2).

A Svédországban való letelepedésnek, s vele a különféle jogosultságoknak, juttatásnak (ingyenes oktatás, bankszámla nyitás, bankkölcsön, egészségügyi ellátás, saját lakásbérlet) a munka vagy annak szerződéses ígérete az alapja, a munkának pedig a munkapiacon 'eladható' képzettségen túl, a svéd nyelv ismerete.

A felkészülésre fordított időt, energiát és pénzt nem szabad feleslegesnek tekinteni, ellenkezőleg: mindez olyan befektetés, mely igen hamar, már az elnyert munka első hónapjaiban, megtérül.

A hamarosan megjelenő második rész témája: a letelepedés lépései.


Kapcsolódó korábbi cikkek:

Így adózunk mi
Menők és esők
Mennyit keresnek a svédek?
Uniós munkakeresők a periférián

Kapcsolódó link:

Irány Svédország!

Más érdekes olvasnivalók a

SVÉDASZTALkínálatában. Välkommen!