Abszurd tartományban a frank és a forint

Akár még az is elképzelhető, hogy a befektetők úgynevezett negatív kamatért is hajlandóak svájci frankban tartani pénzüket, tehát amikor már semmilyen kamatot nem kapnak azért, hogy svájci frankban tartják a pénzüket, csak a banki költségeket fizetik ki – mondta Németh Tamás, a Klubrádió gazdasági szerkesztője a Reggeli Gyorsban.

2011. augusztus 8., 08:38

Ma reggel nyolc órakor ismét rekordra, ha csak fillérekkel is, de 255 forint fölé drágult a frank, a Buda-Cash adatai szerint az új frankcsúcs 255,04 forint. Az új csúcsot ezúttal nemcsak a frank erősödése okozza – amit részben az USA hétvégi leminősítése váltott ki –, hanem a forint gyengülése is.

Az elmúlt héten, és az azt megelőzőek az euróval nagyjából stabilan együtt mozgó forint ugyanis most az uniós pénzzel szemben is gyengülni kezdett. Az euró árfolyama, amely a múlt héten a 268-271 forintos tartományban mozgott, a pénteki 271-es szintről 275 forintra emelkedett hétfő reggel - hangzott el a

Klubrádióban.

Folytatódott az esés a múlt héten, a budapesti értéktőzsdén, a BUX 20 ezer pont alatt zárt pénteken. A távol-keleti tőzsde 4 % fölött esésben nyitott, ami jelentős, ez átterjedhet illetve fokozódhat a nyugati tőzsdéken – tette hozzá. (Egyébként világszerte automatikus kereskedési szünetet iktatnak be, ha túl nagy az árfolyamesés.

A tőzsdei számok alakulását jelentősen befolyásolja az olasz államadósság elszabadulása. Olaszország gazdaságát a legutóbbi számítások szerint 1,5 billió euróba kerülne helyrehozni.

Berlusconi a minap azzal próbálta nyugtatni a kedélyeket, hogy előrébb hozza a korrigáló csomagot. De ahogyan a görögök esetében, az olasz államadósság nyugdíjcsökkentéssel, elbocsátásokkal járhat, a megszorítások pedig társadalmi elégedetlenséghez vezethetnek – magyarázta Németh Tamás.

Miközben a svájci frank bivalyerős, az arany árfolyama napról napra újabb rekordokat dönt.