A szocialisták nyilvánosságra hozzák a MET-gázszerződéseket
Tóth Bertalan MSZP frakcióvezető-helyettes márciusban nyert jogerősen is pert a Magyar Villamos Művek (MVM) ellen, az állami cégnek így ki kellett adnia az MET-gázszerződéseket. A szocialisták hétfőn nyilvánosságra fogják hozni az iratokat, legalábbis amit végül megkaptak. Ugyanis többszöri felszólítás ellenére sem teljes körűek az adatok, az MVM még a bírósági ítélet után is titkolózni próbál.
Az állami MVM és a magánkézben lévő MET közötti vitatott gázszerződések ügyének lényege a következő: 2011-ben a fejlesztési miniszter rendeletben engedélyezte az MVM kereskedő-cégének, az MVM Partnernek, hogy a stratégiai gáztározókból vételezhet bizonyos mennyiséget. Az eredeti cél a távfűtéses lakosok, szociális-kulturális intézmények (iskolák, óvodák, kórházak) ellátása lett volna. Az MVM gázkereskedő cége arra is lehetőséget kapott, hogy Ausztria felől szerezzenek be relatíve olcsóbb gázt a fenti célokra.
Az MVM Partner a MET Holding svájci cégétől vásárolta a gázt, amely azonban nem jutott el a magyar közműszolgáltatókig, hanem eladták a magyarországi MET-nek, amely aztán piaci áron továbbértékesíthette azt. A kereskedés éveken keresztül folyt, a MET valószínűleg irgalmatlan nyereséget tudott elkönyvelni belőle. (Hab a tortán, hogy közben verseny nélküli kapacitásszerzés miatt kötelezettségszegési eljárás indult Magyarország ellen.)
Az ügylet főszereplőjéről, a MET-ről annyit mindenképpen érdemes tudni, hogy az Orbán Viktor barátjaként ismert Garancsi István résztulajdonában van.
Az állami MVM Partner azzal védekezett, hogy a fejlesztési miniszter megbízása idején, 2011-ben még nem voltak felkészülve, nagyot bukhattak volna a piacon a gázkereskedelemmel, ezért adták az államtól kapott kapacitást a profi kereskedőként ismert MET-nek.
Az Index az alábbi
megválaszolatlan kérdéseket sorolta fel az üggyel kapcsolatban:- A miniszter miért tessékelte előre verseny nélkül az állami céget a távhősök megsegítésének ürügyével, ha már a megbízás pillanatában tudható volt, hogy az állami MVM önállóan nem fogja tudni végrehajtani a feladatot, sőt, gondot okoz neki a nagy gázmennyiség.
- Vagy már eleve azzal számoltak, hogy az MVM Partner az államtól kapott gáz átadaja majd másnak?
- Állítólag majdnem az E.Onnak adták, nem a MET-nek, mi történt pontosan? Miért nem nyilvános tenderen kerestek vevőt, ha már ideáig jutott a dolog?
- Miért pont a MET svájci cégétől vásároltak?
- Tudta-e a miniszter, hogy a gáz egy offshore cégnél landol, amelynek valódi tulajdonosait az eladó állami fél még csak nem is ismerte?
- A rendszert miért tartották fenn évekig? Milyen áron, milyen feltételekkel vásárolt az MVM a MET svájci cégétől, és milyen feltételekkel adta tovább a gázt a magyar MET-nek?
A szocialisták által hétfőre ígért szerződésekből talán a kérdések egy részére választ kaphatunk.
Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója, Baji Csaba csütörtökön bejelentette, lemond minden tisztségéről a cégcsoportban.