A nőknek több pénzt kell befizetniük, ha nyugdíjcélú megtakarításba kezdenek
Minél hamarabb kezdünk nyugdíjcélú megtakarításokba, annál kisebb havi befizetéssel alapozhatjuk meg a nyugdíjkiegészítésünket az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) szerint. A várható élettartam miatt azonban a nőknek mélyebben kell a pénztárcájukba nyúlniuk, mint a férfiaknak.
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) az aktív korban elkezdett nyugdíjcélú megtakarításokból kiindulva arra világít rá, mennyit jelenthet az öngondoskodás nyugdíjkiegészítésként, ha majd elérjük a korhatárt – írja a 24.hu.
Minél korábban kezdünk el nyugdíjra takarékoskodni, annál kevesebb havi megtakarítás is elegendő ahhoz, hogy idős korunkban értelmezhető nagyságú jövedelemkiegészítést kaphassunk az általunk kiválasztott önkéntes nyugdíjpénztártól. Általánosságban elmondható, hogy ha csak 40 évesen kezd el valaki takarékoskodni, ugyanakkora nyugdíjkiegészítéshez kétszer annyit kell félretennie havonta, mint azok, akik fiatalabb korukban kezdtek takarékoskodni.
A modellszámítások szerint a nőknek magasabb havi összeggel kell számolniuk, vélhetően azért, mert magasabb a várható élettartamuk is.
Ahhoz például, hogy egy 25 éves nő nyugdíjas korában mai áron számítva havi 50 ezer forintos kifizetésben részesüljön, átlagosan 8,3 ezer, míg egy hasonló korú férfi átlagosan 5,6 ezer forintot kell, hogy megtakarítson havonta. Ha viszont csak 40 éves korban kezdődik a nyugdíj-öngondoskodás, akkor a nők esetében már havi átlagosan 17,1 ezer forint befizetése szükséges a ma 50 ezer forintnak megfelelő járadékhoz, míg a férfiaknak 10,9 ezer forintot kell erre szánnia.
A megfelelő nagyságú időskori kiegészítő jövedelem eléréséhez szükséges megtakarítások nagyságát az is befolyásolja, hogy milyen befektetési portfóliót választ a nyugdíjpénztári tag. A fenti átlagértékekhez képest nemtől és kortól függetlenül havonta nagyobb összeget kell félretenni alacsony kockázat vállalása esetén, míg közepes vagy magas kockázatú portfólió választásakor – ha minden jól megy – kevesebb befizetéssel is elérhető a nyugdíjcél.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: 168.hu Archív)