A kiskeresetűeknek kedveznek az új szabályok

A kampány elkezdődött, a kormány gondoskodott arról, hogy az új év kevesebb teherrel és több kedvezménnyel induljon, mint az elmúlt esztendők. Január 1-jével ugyan számos szabály változott meg, de ezúttal elsősorban a kispénzű családosok örülhetnek, ugyanis ezek közül több is nekik kedvez.

2014. január 2., 09:05

Akiknek nem volt elég magas a fizetésük a családi adókedvezmény igénybevételére, azok ezentúl a járulékaikból is érvényesíthetik azt, írja a

Blikk. Ez havonta több tíz-, de akár ötvenezer forint pluszt is jelenthet nekik. Eddig egy háromgyerekes családnak havi bruttó 618 ezer forintos jövedelem kellett a havi 99 ezer forintos kedvezmény megszerzéséhez, januártól már 300 ezer forintos fizetés is elegendő lesz.

Ha valaki munkát vállal a gyerek születése után, úgy két évig jár neki a gyed, és további egy évig az ennél szerényebb összegű gyes – függetlenül attól, hogy mikor megy vissza dolgozni. Ha pedig újabb gyermeket vállal az anya, úgy az első kicsi után is jár a teljes támogatás, vagyis akár dupla gyedre vagy gyesre is jogosult lesz a család. Nem maradnak támogatás nélkül a munkába még nem állt, felsőfokú tanulmányaikat végző kismamák sem. Nekik a diplomás minimálbér után jár a támogatás.

27 százalékról ötre csökken a félsertés áfája. Bár az eredeti elképzelések még az összes húsfajta adójának csökkentéséről szóltak, így a lakosság kevésbé érezheti a változást. Az áfacsalások visszaszorítására hozott intézkedést ugyanis csak a vágóhidak és húsfeldolgozók élvezhetik, s kérdés, ettől olcsóbban vásárolhatunk-e a hentesnél. A kormány állítása szerint azonban az idén más élelmiszerek áfája is csökkenhet.

98-ról 75 százalékra mérsékelték a közszférában kifizetett végkielégítések kétmillió forint feletti részét terhelő különadót. Ennek több száz képviselő bizton örülhet, mert a választások és a kisebb parlament miatt hathavi végkielégítés üti a markukat. Egy átlagos képviselőnek ez az adócsökkentés pár százezer pluszt jelent, egy miniszternek pedig másfél millió forintot.

Drágulhatnak a szörpök, a legtöbb sűrítmény után ugyanis literenként 200 forint népegészségügyi termékadót kell fizetni. Ezzel újabb finomságra vetett ki a chipsadót a kormány, két éve kell fizetnünk különadót a sós snackek, lekvárok, ételízesítők, ízesített sörök, valamint üdítő- és energiaitalok után. Többet kell azonban fizetniük azoknak, akik nem dolgoznak, s így nincs biztosításuk. Immár havi 6660 forint helyett 6810 forintjukba kerül, ha jogosultak akarnak lenni az egészségügyi szolgáltatásokra.