A károk kormánya

A Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karának egyetemi tanára úgy véli: államszocializmus felé haladunk. Vagy legalábbis államkapitalizmus felé. Orbán Viktor rendszere természeténél fogva csak folytonos hatalomkoncentrációval tartható fenn. Kérdés: meddig? A professzor egyébként valószínűsíti: a kormány ráteszi a kezét a jegybanki devizatartalékokra is. HERSKOVITS ESZTER interjúja.

2013. március 13., 21:51

- A jegybankoknak az EU-normák szerint függetleneknek kell lenniük. A Magyar Nemzeti Bank élére politikai küldönc került: Matolcsy György Orbán Viktor marionettkormányának az egyik bábja.

– Matolcsy György – a miniszterelnök „jobbkeze”. Kinevezésére már reagáltak is a piacok: megugrott az euró árfolyama. Kis ideig még bizonyára idegeskednek a pénzpiacok, aztán lenyelik ezt a békát is. Nagy változások pedig nem várhatók az MNB politikájában: már a korábbi alelnökök megjelenésével is a kormánypárti akarat érvényesült Simor András és alelnökeinek elképzeléseivel szemben.

– Csakhogy egyes unortodox programok a fizetőeszköz leértékelődésével járhatnak. Igaz, elemzők szerint Matolcsy kijelentései alapján nem kell tartani attól, hogy az MNB fedezetlen állampapír-vásárlással él, vagy a devizatartalék nagyobb csökkentésével járó lépéseket tesz. De egy rossz jegybanki politika milyen károkat okozhat?

– Tovább növekedhetnek a piaci kamatfelárak, és Magyarország még drágábban tudja majd finanszírozni magát. Pedig ebben már most sem állunk jól. Romániának például durván egy százalékkal alacsonyabb kamatok mellett adnak hitelt a piacok. Az úgynevezett nem konvencionális, azaz unortodox lépések ráadásul nemzetközi egyezményeket sérthetnek. Magyarország az E- tagjaként része az Európai Monetáris Rendszernek, amelynek az alapelveivel ütköznek az ilyen megoldások.

– De hát az sem volt éppen EU-konform intézkedés a kormánytól, hogy az IMF-fel való megállapodás helyett dollárkötvényeket bocsátott ki. Ezzel súlyosan eladósíthatják az országot.

– Nem szeretnék jósolni, ám egyelőre valóban azt mutatják a számok: az államadósság lényegében nem csökken. És ez igencsak komoly tényező Magyarország megítélésében, hiszen az adósság csökkentése minden mást felülíró gazdasági célja volt a kormánynak. Semmilyen esélyt nem látok arra, hogy ez megváltozzon: a gazdaság teljesítőképessége folyamatosan csökken, a kamatfelárak pedig egyre csak növekednek.

(Az interjút teljes terjedelemben elolvashatja a 168 Óra legfrissebb számában.)