Ne fizesse be a tartozást, ha ilyen üzenetet kapott a NAV-tól: csalók próbálják átverni

Már a NAV nevével is visszaélnek a bűnözők, és egyre többeket szednek rá a különböző módszerekkel.

2025. március 16., 17:44

Szerző:

Még akkor is érdemes óvatosnak lenni, ha hivatalos szervtől érkezik üzenet, ugyanis a csalók bármire képesek: ezúttal a NAV nevében küldenek hamis felszólításokat, és aki bedől nekik, rengeteg pénzt veszíthet – hívta fel a figyelmet többek között a Vas vármegyei Rendőrség a Facebook-oldalán, valamint a Zala Vármegyei Hírportál.

Az internet rengeteg lehetőséget rejt magában, ám ez sajnos a kiberbűnözők számára is adott, és ki is használják azt, hogy az online térben hihetetlenül könnyű kapcsolatba lépni bárkivel. Amennyiben hozzájutnak egy-egy adatbázishoz, a megadott elérhetőség segítségével bárkihez eljuttathatnak olyan hamis üzeneteket, amelyek célja minden esetben az, hogy a csalók pénzhez jussanak.

Ennek érdekében gyakorlatilag bármit meg is tesznek. Mint arról a 168.hu is beszámolt korábban, még a közüzemi számlák befizetése is veszélyes lehet, amennyiben egy üzenetben található linkre kattintva történik az átutalás. A csalók a legnagyobb szolgáltatók és áruházak ügyfeleit is megtalálják, és a legváltozatosabb módon igyekeznek pénzt kicsalni tőlük.

A NAV nevével is visszaélnek

Az adótartozás ténye mindenkit aggaszt, és ebben a csalók is meglátták a lehetőséget, így olyan üzeneteket küldenek, amelyekkel ezzel fenyegetik a címzetteket, illetve szankciókat is kilátásba helyeznek. Nem ritkán a bankszámlák zárolásával, illetve még nagyobb büntetési tételek kiszabásával ijesztenek rá az üzenetek címzettjeire, így elérve azt, hogy a lehető leggyorsabban cselekedjenek. Az ilyen üzenetek általában e-mailben vagy SMS-ben érkeznek, és közös elem bennük, hogy sürgető hangvételűek, illetve tartalmaznak egy linket is, amelyen keresztül befizethető az állítólagos tartozás.

Aki a következményektől való félelmében azonnal elindít egy átutalást a linkre kattintva, pillanatok alatt a csalók áldozatává válik. Elbukhatja az átutalt összeget, de nem ez a legsúlyosabb következmény: a begépelt banki, illetve egyéb személyes adatait ezzel ki is szolgáltatta a bűnözők számára, akik bármikor visszaélhetnek ezekkel. Fontos tudni, hogy ez akkor is problémát jelenthet, ha a tényleges tranzakció végül nem jön létre. Könnyű belátni, hogy a banki adatokkal gyakorlatilag a teljes bankszámlához hozzáférnek a bűnözők.

A hatóságok éppen ezért rendszeresen igyekeznek felhívni a figyelmet, hogy senki ne dőljön be a hasonló tartalmú üzeneteknek, és soha senkinek ne adja ki se a személyes, se a bankkártyákhoz vagy bankszámlákhoz köthető adatokat. Érdemes tudni azt is, hogy a NAV ilyen módon soha nem kommunikál az ügyfelekkel, egy esetleges adótartozás esetén is kizárólag a hivatalos platformokon keresztül küld leveleket.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)