Lába kélt kétmilliárd többek között gyógycipőkre felírt támogatásnak

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI), a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányság és a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) munkatársai összehangolt akciót tartottak, amelyben összesen 32 rendőr vett részt.

 

2023. július 13., 11:25

Szerző:

A nyomozók 2023. július 11-én hajnalban két vármegyében, hét helyszínen hajtottak végre kutatásokat, amely során az ügyhöz kapcsolódó iratokat, valamint számítógépen, mobiltelefonon tárolt elektronikus adatokat foglaltak le. Az összehangolt házkutatás két gazdasági társasághoz kapcsolódott: azok székhelyeit, telep-, fióktelephelyeit, valamint a két cég vezető tisztségviselőjének magánlakását, albérletét érintették.

A büntetőeljárás fókuszában olyan ortopéd szakorvosok, valamint velük együttműködő vállalkozások állnak, akik/amelyek a jogosulatlanul felírt gyógyászati segédeszközök után a vényeket felhasználva megkárosították Magyarország költségvetését. A receptek gerincprotézis és egyéb gyógyászati segédeszköz elkészítésére jogosítottak.

Amint arról a police.hu már többször is beszámolt, már tavaly nyomozás indult a gyógyászati segédeszközökre jogosulatlanul visszaigényelt támogatások ügyében. Eddig 13 céget azonosított be, és 37 főt vontak eljárás alá, közülük tizenöten letartóztatásban vannak. 

Az eljárás költségvetési csalási ügyében kezdődött, ami a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján indult a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodánál (KR NNI), majd az ország különböző pontjain jöttek létre nyomozócsoportok a szövevényes ügy teljes körű felderítése érdekében. Így a KR NNI-n túl folyik büntetőeljárás a Baranya, a Csongrád-Csanád, a Győr-Moson-Sopron és a Hajdú-Bihar Vármegyei Rendőr-főkapitányságokon is. A nyomozócsoportok az NVSZ aktív közreműködésével, egymással párhuzamosan, gazdasági társaságonként vizsgálják a költségvetést károsító bűncselekményeket.

Mint ismeretes, a gyanú szerint a gyógyászati segédeszközök gyártásával foglalkozó cégek az ortopéd orvosok által jogosulatlanul felírt gyógycipők, gerincprotézisek, járássegítő alkatrészek, valamint csuklóprotézisek és térdprotézisek után igényelték vissza a nagy összegű állami támogatásokat a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől (NEAK).

Az ügycsoportnak mára 37 gyanúsítottja lett: 14 orvos, 13 cégvezető és 10 alkalmazott, köztük ügyintézők, illetve asszisztensek. Jelenleg tizenöten vannak letartóztatásban, nyolcan bűnügyi felügyelet alatt, míg tizennégyen szabadlábon védekeznek.

Míg a nyomozás elején 250 millió forint volt az a kárösszeg, amit a nyomozók bizonyítékokkal alá tudtak támasztani, addig mára ez az összeg már meghaladta a 2 milliárd forintot. Az ügy előrehaladtával ugyanis egyre több cég és egyre több elkövető beazonosítása történt meg, így a költségvetési csalásban megállapított kárösszeg is folyamatosan nőtt.

Összegezve tehát kimondható, hogy

a 37 gyanúsított a 13 cégen keresztül együttesen több mint 2 milliárd forintnyi állami támogatáshoz jutott hozzá. Ekkora összeget igényeltek vissza a NEAK-tól, és ennyivel károsították meg közvetve az embereket, tekintve, hogy a gyógyításra szánt erőforrásokat csapolták meg.

(Kiemelt kép: a házkutatás során lefoglalt tárgyi eszközök egy része. Forrás: police.hu)