2018/18 Árva többség
Ellenzékváltás?
Javában zajlik az ellenzéki oldalon a letaglózó választási vereség gyászmunkája. Az összeállításunkban megszólaló politikai elemzők szerint az ellenzék nyolc éve nem képes szakítani az összefogásfétissel, ráadásul a friss nyilatkozataik sem különböznek a választás előttiektől. Ahhoz, hogy bármi változzon, a választókat egyáltalán nem foglalkoztató együttműködési stratégiák helyett a kormányellenes erőknek azt kellene kitalálniuk, mit tudnának nyújtani azoknak, akik politikai értelemben tőlük fényévekre élik az életüket. Arra a kérdésre is keressük a választ, hogy a voksolás utáni tömegtüntetések valóban azt jelzik-e, hogy megtörtént az ellenzékváltás. Tényleg leválthatók a létező ellenzéki pártok? És ha igen, ki lép a helyükbe? Akad-e bárki, aki egységet hozhat létre Orbán Viktorral szemben? Az biztos, hogy ebben a munkában az ellenzéki erők egy ideig nem számíthatnak Gulyás Mártonra. A civil hiperaktivista legalább őszig politikai elvonókúrára vonul, nem vesz részt a közéletben. Az önként vállalt száműzetés hátterében az áll, hogy totális kudarcnak érzi az elmúlt nyolc évben végzett munkáját, elege van a látszategyüttlétekből, és addig nem akar a nyilvánosság elé állni, amíg újra világossá nem válik számára a cél és az eszköz, amíg el nem készül az Orbán-rendszer elleni fellépés új szótára. Hogy távolléte valódi hiányt jelent-e az ellenzék számára, azt mindenki döntse el maga.
A részeg vendég
Mi a különbség, netán épp a hasonlóság Orbán Viktor, Kaczynski vagy Erdogan populizmusa között? Kik és miért szavaznak rájuk? A jobboldali populizmusról beszélgettünk Jan-Werner Müllerrel, a Princetoni Egyetem politológiaprofesszorával, aki könyvet is írt a témáról, és több fejezetet szánt a magyar miniszterelnöknek. A Mi a populizmus nemrég megjelent magyarul is. Interjú a 168 Órában.
A politika halála
A filozófiatörténésszel, médiakutatóval 2010-ben, 2014-ben is beszélgettünk a Fidesz-kormány kétharmados győzelme után. Nyolc évvel ezelőtti interjúnkat Szilágyi-Gál Mihály azzal fejezte be: „Messze még a baloldali kikötő.” Most már úgy véli, a demokrácia megmentése a valódi cél, de ehhez nagy társadalmi nyomásra, új politikai mozgalmak áttörésére lenne szükség. Interjú.
Bízz magadban!
Nem győzött a díjakért a pódiumra menni az ELTE csapata Washingtonban, a Philip C. Jessup Nemzetközi Jogi Perbeszédversenyen. A magyar fiatalok – több mint 120 egyetem közül – megnyerték az összevont felperesi és alperesi beadványokért járó abszolút első helyet is. Az egyetem harminc éve küld joghallgatókat a világ egyik legnagyobb múltú nemzetközi megméretésére. A fiatalok képesek voltak jobb angol nyelvű beadványokat írni, mint a Yale vagy a Berkeley csapata, amelyeknek tagjai, amellett hogy anyanyelvük az angol, naponta kapnak hasonló feladatokat, és évente több versenyen is összemérik a tudásukat. Mi a titkuk?
Kijöhettek a fényre
Másképp látni, nézni és cselekedni – ez a jelmondata az autizmussal (és más fogyatékossággal) élő felnőttek fejlesztésével, munkához juttatásával foglalkozó, Tótvázsonyban működő Janka Tanya Nonprofit Kft.-nek, amely a napokban Civil Díjban részesült. A Janka Tanya nem egészségügyi intézmény. Munkahely, bázis, út a jövő felé több értelemben is. Bár a tevékenység terápiás jellegű, elsősorban mégis munka, életmód, kötelesség és kereset. A Janka Tanya a normatív állami támogatás mellett adományokból, az autizmussal élő munkatársak által megtermelt javakból működik. Évekig álmodozott róla két szociális munkás, a holland Janneke Brinks és a magyar Bárányos Katalin. A Janka Tanya eddig sikertörténet. Várjuk a folytatást, mert Magyarországon a becslések szerint százezer (túlnyomórészt nem diagnosztizált) autista él.