Túlzsúfolt a nappali? Ezek a trükkök gyors megoldást jelentenek
A nappali az egész lakás hangulatát meghatározhatja.
Az új év jó lehetőség arra is, hogy megváltoztassuk az otthonunk azon részeit, amelyekkel nem vagyunk megelégedve. Egy-egy helyiség átrendezése energiabefektetést igényel, de megéri belevágni, ha úgy érezzük, ez segíthet abban, hogy a mindennapok nyugalmasabban teljenek. Különösen akkor lehet mindez indokolt, ha az olyan fontos helyiségekben alakul ki túlzsúfoltság, mint például a nappali. A The Spruce összegyűjtötte, hogy melyek a leggyakrabban elkövetett hibák.
Általánosságban is igaz, hogy nagyon hamar nyomasztóvá válhatnak azok az otthonok, ahova túl sok bútor, illetve használati tárgyak visznek be a lakók. Csakhogy óhatatlan, hogy egyre több és több tárgy halmozódjon fel, és ez ellen tudatosan kell védekezni ahhoz, hogy előbb-utóbb ne szorítsanak ki a tárgyak a saját otthonunkból.
Lássuk, melyek leggyakrabban elkövetett hibák, amelyektől egyre szűkebbé válhat a lakás!
A nappali ezért válik túlzsúfolttá
Amikor körülnézünk a nappaliban, azonnal kétségbe ejthet, hogy bárhova is vetünk egy pillantást, mindenhol csak teendőket és rengeteg tárgyat látunk. Mielőtt elhatalmasodna rajtunk ez az érzés, a szakértők szerint érdemes kijelölni egy területet, például egyetlen szekrény vagy asztalt, ahol rendet csinálunk. A részletekben való haladás eredményesebb, és egyben átláthatóbbá is teszi a feladatokat.
Érdemes listát készíteni arról, hogy mit hogyan szeretnénk átalakítani, menet közben ugyanis rengeteg energiát emészthet fel az, ha fogalmunk sincs, mit hova szeretnénk helyezni. A szezonalitásnak is nagy jelentősége van: mind a dekoráció, mind a függönyök és párnahuzatok esetében érdemes olyan darabokat választani, amelyeknek van aktualitása, minden egyebet pedig el kell rakni. Ha nem egyszerre van jelen a tavaszi dísz és az őszi dekoráció, máris sokat tettünk, hogy letisztultabbá váljon a nappali. Fontos, hogy a dizájnelemek összhangban legyenek az évszakkal.
A minimalizmusra egyébként egész évben érdemes törekedni, ugyanis a lakberendezésre is igaz, hogy a kevesebb több. Egy rendezett asztal sokkal barátságosabb, mint ahova túl sok dekoráció kerül. Ez ráadásul egy-egy tárgya is ráirányítja a figyelmet, hiszen nem hagyja elveszni a különleges darabokat a kavalkádban.
A tárgyak használati értékét is érdemes időről időre felülbírálni: ha egy takarónak vagy párnának legalább egy éve semmi hasznát nem vettünk, menni kell. Ebben könyörtelennek kell lenni, ugyanis csak így lehet fenntartani egy egészséges egyensúlyt a berendezésben. A tárolásban is naprakésznek kell lenni: a modern megoldásokkal rengeteg helyet spórolhatunk, ez pedig kulcskérdés, ha arról van szó, hogy csökkenteni szeretnénk az otthonunk zsúfoltságát. Egy új fiókrendező akár még a nappaliban kallódó ágynemű sorsát is rendezheti.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)