Világhírű művészeket díjaz a Kennedy Központ
Billy Joel, Carlos Santana és Herbie Hancock előadóművész-zeneszerző, Martina Arroyo operaénekes és Shirley MacLaine kapja idén a washingtoni Kennedy Központ előadóművészeti díját – jelentették be a hétvégén az amerikai fővárosban.
A díjátadó gálát december 29-én élőben közvetíti a CBS televízió. Az öt díjazottat a szertartás előtt a Fehér Házban fogadja majd Barack Obama. John Kerry külügyminiszter díszvacsorát adott a művészek tiszteletére. A jeles alkotókat és előadókat elismerő díj 36 éves múltra tekint vissza a John F. Kennedy-ről elnevezett kulturális központ történetében.
A 64 éves Billy Joel hat Grammy-díjjal és 23 nevezéssel büszkélkedhet, több mint 150 millió albumot adott el. Joel, akinek diákkorában a zenéléssel családja fenntartásához kellet hozzájárulnia, nem végezhette el a középiskolát, amit – szavai szerint – nem bánt meg, mert a Columbia Egyetem helyett a Columbia Records lemezkiadó felé vette az irányt. A New Yorkhoz ezer szállal kötődő énekes-zongorista nemrégiben szerződést írt alá a Madison Square Gardennel, hogy ott 2014 januárjától minden hónapban fellép.
Shirley MacLaine a Becéző szavak című filmben nyújtott alakításért 1983-ban Oscar-díjat kapott és további négy alkalommal jelölték az akadémia aranyszobrára. A 79 éves színésznő – akit szülei hat évvel idősebb pályatársa, Shirley Temple után neveztek el – 20 évesen kapta első szerepét a Broadwayn és filmkarrierje 1955-ben kezdődött. MacLaine 13 könyvet írt és ma is játszik televíziós sorozatokban, valamint játékfilmekben, írja az MTI.
A chicagói Herbie Hancockot 11 évesen csodagyereknek kiáltották ki. A billentyűs hangszerek 73 esztendős mestere, aki Miles Davies zenekarában is játszott és 1964-ben adta ki első lemezét, 14 Grammy-díj tulajdonosa. Mivel a zenei mellet elektromérnöki diplomát is szerzett, értő kézzel szólaltatta meg a dzsesszt az elektronikus hangszereken. Olyan, az utána következő nemzedékeket képviselő előadókkal is muzsikált együtt, mint Annie Lennox, John Mayer, Christina Aguilera és Sting.
A 66 éves Carlos Santana, egy mexikói mariachi hegedűs gyermeke, aki a dzsessztől a rockon és a blueson át a soulig minden műfajban otthonosan mozog. Már a hatvanas években fellépett a híres San Franciscó-i The Fillmore Auditoriumban, szerepelt a legendás woodstocki fesztiválon is és ma is az amerikai zenei élet krémjéhez tartozik. 10 Grammy-díjából kilencet 2000-ben, a Rob Thomasszal közösen előadott Supernatural albumért kapott.
A Puerto Ricó-i apától és afroamerikai anyától származó Martina Arroyo nemzetközileg elismert operasztár, akinek pályafutása mégis New York körül épült fel. A Harlemben nőtt fel. 1958-ban lépett fel először a Carnegie Hallban és 199 alkalommal énekelt a Metropolitan Operában, ahol 1965-ben az Aidával ért el áttörést. 1976-ban Gerald Ford elnök kinevezte a Nemzeti Oktatási Szövetség művészeti tanácsának élére.