Vajon milyen szerepe lesz az Együtt 2014-nek a baloldali összefogásban?
Mostanában sok elemző latolgatja, hogyan is fog alakulni 2014-ben az ellenzéki pártok összefogása, kinek milyen szerepe lesz a kényszerű választási szövetségben. Az vitathatatlan, hogy a legnagyobb ellenzéki párt jelenleg az MSZP és egyelőre esélye sincs, hogy egy másik formációi váltsa fel, így itt az ideje, hogy gyártsunk összeesküvés-elméleteket a szegfűsök szempontjából.
Gyurcsány Ferenc és a Demokratikus Koalíció
Az egyik neuralgikus pont Gyurcsány Ferenc és a DK.
Ha nincs együttműködés, a DK akkor is képes teljes országos listát állítani, van legalább 20 kiváló és rutinos politikusuk, Gyurcsány személyes adottságai – ezt mindenképpen el kell ismerni – egy kampány vezetésére kiválóak. Ennek ellenére a jelenlegi közvélemény-kutatások szerint nem fogják elérni az 5 %-ot, tehát nem lesz egyetlen képviselőjük sem listán, sem egyéniben. A pártelnök kora és egyéni helyzete miatt politikai tényező marad, 2018-ra a népszerűsége is megnőhet, bár a pénztelenség és a parlamenti képviselet hiányában a szervezete jelentősen gyengülni fog. A pártelnök kivételével a DK többi politikusa megy a levesbe, egy részüknél egzisztenciális problémákkal súlyosbítva.
És vajon meg tudnak állapodni a szocialistákkal? A megállapodás politikai feltétele a teljes fegyverletétel az MSZP irányában, ez lényegében meg is történt. A megállapodással az MSZP megnyerheti a DK szavazóbázisát valamint aktíva hálózatát, és azokat a DK politikusokat, akik egyébként munkabírásuk és egyéni adottságaik miatt jó egyéni jelöltek lennének. Szempont lehet még az is, hogy a DK politikusainak jelentős része figyelemreméltóan fegyelmezett és a vezetőjük iránt lojális személyiség.
És mindezért mit kaphatnak cserébe? Nem lehet saját miniszterelnök jelöltjük, viszont az MSZP országos listájának első 35-40 helyén kaphatnak valamennyi helyet. A jelen helyzetben ezek a lista befutó helyei akkor is, ha a baloldal győz, akkor is, ha veszít. Számokra átfordítva: ha az országos lista minden tizedik helye a DK-é, akkor vereség esetén van 3 képviselőjük, egy nagy győzelem esetén úgy 10, néhány politikusuk pedig egyéni körzetben elindulhat. Vereség esetén is megmarad a parlamenti képviseletük, egy jelentős győzelem esetén pedig várhatóan koalíciós partnerré válnak.
A DK elnöke felkerülhet az országos listára – befutó, de semmiképpen sem előkelő helyre. Így a következő időszakra a politikai cselekvési lehetősége és szabadsága megmarad, de így a jelenlegi népszerűtlensége még az ellenzéki összefogásnak nem gátja, és így nincs szavazó taszító hatása sem. Az Együtt jobbszárnya és a szavazóik miatt szükséges ez a megoldás. Ha az Együtt nem része az együttműködésnek, akkor a DK és elnökének alkupozíciója sokkal jobb, mert az MSZP szavazóinak többsége egyáltalán nem ellenséges a DK-val.
Ha a DK nem része a baloldali összefogásnak, akkor saját listát állít, a kampányra is lesz pénze, lesznek szimpatikus, jó képességű, keményen dolgozó politikusai, akik mindenképpen el akarják érni az 5 %-ot. Ez várhatóan ugyan nem sikerül, de az általuk gyűjtött szavazatok a végelszámolásnál nagyon hiányozhatnak a baloldalnak.
Tehát a DK-MSZP együttműködés mindkét szervezetnek érdeke, csak a garanciákról és a méltányos mandátumszámról kellene megállapodniuk.
MSZDP
Az MSZDP sokkal kisebb pont a jelenlegi politikai helyzetben, a pártnak nincs mérhető támogatottsága, de méretéhez képest igen jó a mozgósítási képessége. Az MSZDP képes lehet akár országos listát is állítani, ám szavazatokat érdemi mértékben várhatóan nem szerez.
Az MSZP és az MSZDP között nincsen semmiféle feszültség, de egy esetleges együttműködés részeként az MSZDP sem szavazatot, sem forrásokat nem tud hozni, a kiváló szervezőkészségű vezetőjük viszont támadható, ezért formálisan valószínűleg nem lehetnek egy baloldali összefogás részesei. Egy esetben azonban jelentősen tudják segíteni a baloldal győzelmét – ez pedig az lenne, amikor ugyan nem részei az együttműködésnek, de kampányukban a kormánykritikára koncentrálnak és ez a kormánykritika az MSZP kommunikációjával összhangban már képes lenne a baloldal számára rendelkezésre álló források jelentős megemelésre.
A fentiek miatt tehát az MSZP részéről az lenne az ideális, ha az MSZDP külön indulna, de a kampányban nem a saját jelöltjeit, hanem az MSZP-t támogatná. Ez akkor lenne lehetséges, ha az MSZDP komoly garanciákat kapna arra, hogy az önkormányzati választásokon „szívessége” ellentételezve lesz, a szakértelemmel rendelkező aktivistái pedig győzelem esetén megfelelő feladatokat kapnának.
A folytatásért kattintson ide: