Trendi az irodalom
Kocsis András Sándor, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének elnöke (MKKE) a 168 Órának elmondta: végül is hangulatos kulturális tömegrendezvénnyé vált idén a XXIII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál. Látogatóinak száma csaknem húsz százalékkal meghaladta a tavalyi rekordot. Kimondható: ismét trendi az irodalom mifelénk.
Aki ott volt a hétvégi rendezvényen, tudja: sorok álltak a dedikáló írók előtt. De más is jól látszott, és ezt Kocsis András Sándor is megerősíti: most sokkal több fiatal volt kíváncsi a könyvfesztiválra, mint korábban bármikor.
S hogy melyek voltak a magyar kortárs irodalom legkeresettebb könyvei? Az eladások alapján: Nádas Péter Az élet sója, Grecsó Krisztián Jelmezbál, Háy János Ország, város, fiú, lány és Németh Gábor A mormota nyara című kötete. (Németh Gáborral lapunk 62. oldalán olvashatnak interjút.) Ugyancsak rendkívül kelendő volt Oravecz Imre Távozó fa című verskötete és a Verslavina című kiadvány. A külföldi szerzők közül a tavalyi Budapest Nagydíjjal kitüntetett Jonathan Franzen, a Nobel-díjas Szvetlana Alekszijevics, valamint Umberto Eco művei fogytak leginkább
A rendezvényhez kapcsolódó Budapest Nagydíjat ebben az évben Jostein Gaarder norvég író vehette át. (Vele szintén olvashatnak interjút lapunk 60. oldalán.) A Budai Díjat pedig az Alexandra Kiadó gondozásában megjelent 100 magyar népmese, illetve a Napkút Kiadó és a Petőfi Irodalmi Múzeum közösen kiadott, Lázár Ervin meséit tartalmazó könyv CD-je kapta.
Kocsis András Sándor kiemelte a 168 Órának:
– Hatalmas érdeklődés övezte a díszvendég ország, Szlovákia programkínálatát is. Külön is meg kell említenem: idén debütált fesztiváligazgatóként Szabó Eszter, és remekelt a szervezésben.