Tengerre, magyar!

Óriási kék cápával, római kori leletekkel, a második világháború előtti boldog békeidők nyaralásainak emlékeivel is jelentkezik Szombathelyen az a kiállítássorozat, amely az Adria, a közelség tengere címet kapta. Az első tárlatot vasárnap nyitják meg. Ugyanekkor a fővárosban százhét múzeum mutatkozik be a 19. Múzeumok majálisán: a múzeumkertben a századforduló témájára épülő programok várják az érdeklődőket.

2014. május 15., 15:02

Adria, a közelség tengere címmel a magyarsághoz is ezer szállal kapcsolódó tengerről szóló kiállítássorozattal jelentkeznek a vasi múzeumok vasárnaptól. Évezredes a kapcsolat: „A Kárpát-medencében élő ember négyezer éve használja azt a távolsági kereskedelmi utat, amely a Balt-tenger partvidékétől az Alpok nyúlványai mentén délnek haladva érte el az Adriát. Az útnak a XIX. századi tudós utókor a Borostyánút nevet adta, mivel az »észak aranyának« hívott borostyánkő kereskedelme jelentette sokáig a legfőbb kapcsolatot a messzi észak és a mediterrán dél között” – írják a szervezők.


A Savaria Múzeum víz alatti régészettel nyit: Horvátországból kölcsönöztek római kori leleteket; egyebek mellett tenger alól előkerült horgonyt, hajóoltárt. Kiállítanak preparált murénát, kakashalat, kagylókat, tengeri sünöket. A múzeum aulájában egy több mint ötméteres hungarocellből készült kék cápa fogadja majd a vendégeket.

A szervezők a Smidt Múzeum gyűjteményéből válogatva a második világháború előtti boldog békeidők utazási szokásaiból, fürdőkultúrájából is adnak majd ízelítőt. Feltűnnek a mai is népszerű Crikvenica strandjai, Losinj (Lošinj) tájai, Trieszt (Trieste) kikötői, Abbázia (Opatija) sétányai azokon a képeslapokon, amelyeket Éhen Gyula egykori szombathelyi polgármester küldött az Adria partjáról. De jövő héttől láthatók lesznek a dualizmus kori (1867–1918) Császári és Királyi Osztrák–Magyar Haditengerészet matrózegyenruhái, Pula és Fiume kikötőiben horgonyzó hadihajók ábrázolásai.


A szombathelyi Iseumban júniustól Adria növényvilágával ismerkedhetnek meg, a képtárban pedig Tengerre Magyar! Fiume magyar emlékezete címmel Skultéty Csaba gyűjteményét mutatják be. A kiállítás hajófedélzetet imitálva mintegy rakományként mutatja be az elsüllyedt világot.

A Savaria Múzeumban a harminc-negyven évvel ezelőtti adriai nyaralások emlékeit, valamint Isztria néprajzát mutatják be. A szombathelyi skanzenbe költözik a híres sečovljei sólepárló-gyűjtemény vándorkiállítása, amely képekkel és tárgyakkal idézi fel a nagy múltú hagyományt.

Az ötvenes-hatvanas években még működtek az Isztria-félsziget és az olasz tengerpart karéjában található szlovén sólepárlók. Itt évezredes hagyomány alapján, kézi munkával párologtatták el a tengervizet a sekély parton kialakított rekesztékekben. Ezekben mezítláb vagy fapapucsban kotorták egyre nagyobb kupacokba a sót.

Életének 82. évében meghalt Lukáts Andor Kossuth- és Jászai Mari-díjas magyar színművész, érdemes művész, rendező, egyetemi tanár, színházigazgató.