Szenzációs irodalmi leletek
A világhírű amerikai írónak, Truman Capotenak – egyebek mellett az Álom luxuskivitelben és a Hidegvérrel szerzőjének – eddig ismeretlen kamaszkori műveire bukkantak. Elbeszélésekre és versekre is. Peter Haag, a zürichi Kein & Aber Kiadó alapítója és felesége, Anuschka Roshani, a Capote-összkiadás szerkesztője talált rá az írásokra a New York-i közkönyvtárban, amikor az író Meghallgatott imák című regényének elveszett fejezetei után kutattak.
Arany Zsuzsanna irodalomtörténész a 168 Órának elmondta: hasonlóra lehet példa a magyar irodalmi klasszikusok esetében is. Például Kosztolányi Dezsőnek számos kézirata lappang még; vannak, amelyeknek a létezéséről tudnak ugyan, de még nem kerültek elő.
– A 2. világháborúban az özvegy házát bombatalálat érte, úgy szólt a legenda, mennyi kézirat elpusztult akkor. Sok minden mégsem semmisült meg. Elsősorban a költő leveleinek egy része került magánkézbe. A gyűjtők körében komoly presztízsű egy-egy Kosztolányi-szöveg.
Ugyanakkor, teszi hozzá Arany Zsuzsanna, egy gyűjtő azt csinál – mondjuk – Babits Mihály, Arany János, Kosztolányi kézirataival, amit akar, mivel még csak tájékoztatási kötelezettsége sincs, ha valamilyen irodalmi szenzációra lel. Arról sincs törvény, hogy ilyenkor legalább a kutatók hozzáférjenek a „szöveglelethez”.
Honi közgyűjteményekben is érhetik meglepetések az irodalomkutatókat. A Kosztolányi-hagyaték sincs egy helyen, az anyag jelentős része az MTA-hoz került. Egy „új” Kosztolányi-levélre viszont a Magyar Országos Levéltárban bukkantak rá, pár évvel ezelőtt, a katalógus rendezése során. De már Kosztolányi-regény kéziratában is rátaláltak az író másik regényének kéziratoldalaira, amelyeket addig elveszettnek hittek.