Rádiójáték-sorozat a Császárvárosból
A szervuszausztria.hu szerkesztője köszönetet mond minden olvasónak, aki eljött az Írók Boltjába a Császárváros – Bécsből Bécsről című kötet bemutatójára.
„Titokban remélem, hogy egyszer, miután végleg hazatértem, valaki megkérdezi, mi hiányzik legjobban a bécsi évekből?”
„Minden és semmi. Minden, mert nehéz leszokni arról a derűs és békés (a fiatalok szerint kicsit unalmas) légkörről, a kiszámítható hétköznapokról, az adott szó megbízhatóságáról, ami oly egyszerűvé teszi az életet a császárvárosban. Igaz, most azt is látom, e kellemes környezet milyen veszélyesen eltompította az éberségemet, milyen károsan és kórosan hiszékennyé tett.
Más, konkrét és kézzelfoghatóbb dolgok viszont miért is hiányoznának. Két és fél óra alatt ott vagyok ismét, és olyankor egy pillanatig sem érzem, hogy most éppen máshol élek. Ismerősökkel futok össze az utcán, a sajtóértekezleteken, rendezvényeken úgy fogadnak, mintha mi sem történt volna (nem is történt, meghívóik éppúgy elérnek, mint a múltban, tudok az eseményekről, és töretlenül hírt is adok róluk az e célból létesített Ausztria honlapon). Bécsi barátaimmal az elmúlt években soha nem töltöttem el annyi időt, mint most, pedig már nem lakunk egymástól karnyújtásnyira.
A város, amit megszerettem, amit magaménak érzek, aminek változásait most is érzékelem, ma is az enyém, ugyanúgy befogad, mint eddig, és a korábbihoz hasonló nagyvonalúsággal nyújtja örömeit. Részletkérdés, vajon ott, vagy 250 kilométerrel odébb töltök-e több időt. „
Öt rész a Kossuth adó műsorán
Az idézet a könyv most megjelent második kiadásának fülszövege. A Magyar Rádió (MR1-Kossuth adó) szerkesztői más szemszögből találták érdemesnek a könyvet arra, hogy ötrészes műsort készítsenek belőle, amely december 8. és 14. között kerül adásba.
Vajon mi teszi Bécset a világ egyik legélhetőbb városává? - kérdezi a szerkesztő a műsort beharangozó ajánlóban. " Az épített és szociális környezet, a kulturális élet színvonala - no és számtalan apróbb-nagyobb dolog, ami a turisták előtt gyakran rejtve marad. Szászi Júlia újságíró, aki 18 éven át, egészen tavalyig Bécsben élt és Bécsről írt mindenféle műfajban, bemutatva a város fejlődését, a város- és kultúrtörténeti érdekességeket, a bécsi mentalitást - ezeket szűrte át személyes hangvételű útirajzzá.
Bennfentes tudásával egy "helybéli" tempójában kalauzol bennünket abban a városban, amelyről csak hisszük, hogy ismerjük."
Az én Bécsem című műsor ezekből a városi legendákból és személyes élményekből válogat és - mondjuk úgy - alternatív városnézésre hív: Bécs számunkra új arcát mutatja be osztrák klasszikus, dzsessz- és popzenével, de felhangzik még sramli is - minden, ami bécsi: Johann Strauss, Friedrich Gulda, URBS, Kreisler, Herbert Prikopa, Heinz Holecek und das Wiener Schrammel Ensemble, Lanner, Galoppe Ensemble Wien, Franz Koglmann, Vienna art Orchestra Schubert- és Strauss-feldolgozások, O du lieber Augustin, Wiener Fiakerlied - ez csak egy rövid válogatás a zeneszámokból. A részletes lista a rádióújságban található.
Az adások online is hallgathatók, illetve a sugárzást követő három hétben a hangtárból lehívhatók.
További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon