Orbánt bírálják, Alföldit magasztalják
Nemzeti Színház Angyalok Amerikában című előadása kapcsán ír a hazai antiszemitizmusról, a kormány demokráciaellenes politikájáról a The New York Times. A lap szerint az EU-nak is többet kell tennie, mint hogy udvariasan kéri Magyarországot a közös elvek betartására. A lap bemutatja a Jobbikot, amelyhez sok antiszemita, roma- és melegellenes ügy kötődik.
A politika elárasztja a színpadot címmel a Nemzeti Színházról ír a The New York Times. Azt jósolja, hogy az Angyalok Amerikában a magyar színháztörténet legsikeresebb darabja lehet, elsősorban Alföldi Róbert játékának köszönhetően, a színésznek mégis át kell adnia az igazgatói helyet Vidnyánszky Attilának, aki megesküdött, hogy a színházat visszaviszi a magyar gyökerekhez, és szent hellyé teszi. A magyarázat a politikában keresendő: törvényhozók az elmúlt két évben ismételten bírálták Alföldi politikai nézeteit és homoszexualitását, és az eltávolítására szólítottak fel.
A cikk idekapcsolódva bemutatja a Jobbikot, amelyhez sok antiszemita, roma- és melegellenes ügy kötődik, lásd Gyöngyösi listázását. Schiff András az ilyen incidensek miatt kijelentette, hogy amíg a jelenlegi kormány van hatalmon Budapesten, addig nem tér vissza hazájába. Válaszul megfenyegették, hogy levágják a kezeit. Félelmének megvan az előtörténete, erre emlékeztetnek a bronzcipők a Duna parton. Aligha véletlen, hogy a Jobbik zászlója és jelvénye tartalmazza a nyilasok vörös-fehér csíkjait.
Magyarország elkötelezettsége igencsak törékeny, mármint hogy a demokrácia érdekében visszaszorítsa a szélsőségeseket. Pedig a Fidesz hihetetlen hatalom birtokában van. Olyannyira, hogy a sajtószabadságot és az Alkotmánybíróság jogkörét is korlátozta. Ami az EU-t, a tagállamok magatartásának őrét illeti, nem tudni, hogy végül milyen szankcióhoz folyamodik, ha egy állam nem tartja tiszteletben a demokráciát és a jogállamiságot. Alighanem nagyobb gondjai is vannak, mint a tízmillió magyar kormánya, de többet kell tennie, mint hogy udvariasan kéri Magyarországot a közös elvek betartására.
L. Simon László, aki megtagadta Alföldi mandátumának meghosszabbítását, visszautasítja mind a melegellenesség, mind az antiszemitizmus vádját. Azt mondja, közbotrányt okozna, ha megnevezne minden homoszexuálist a Fideszben és a jobboldali értelmiség soraiban. Vidnyánszky Attilának jó politikai hátszele lehet, de ezzel együtt jövőre egy sor kitűnő rendezőt hívott meg a Nemzetibe.
A kormány azonban Táncsics-díjat adományozott Szaniszló Ferencnek, valamint a Kárpátia együttes énekesének, ami felveti, hogy a fiatal demokraták udvarolnak a Jobbiknak. A közbeszédben elfogadottá vált a zsidókról és a cigánybűnözésről társalogni.
Az Angyalok Amerikában nagy sikere kevésbé szólhat a játéknak és az előadásnak. Inkább politikai támogatás nyilvánul meg benne: az emberek keresik, hogy hol találják meg az angyalokat, így akár a színházban is.