Orbán rendszerének friss légáramlatra van szüksége
A magyar kormányfőnek sürgősen el kell hagynia az ideológiai tükörszobáját. Ha nem teszi, akkor végérvényesen eluralkodik rajta a politikai autizmus- írja a Die Presse hasábjain Michael Laczynski.
A Budapestről érkező legújabb hírek hallatára a Financial Dynamics cég londoni PR-tanácsadói irodájának munkatársairól minden elmondható, csak az nem, hogy boldogok. Ez nem is csoda, mert az ügynökség március óta a magyar kormány alkalmazásában áll, méghozzá azzal a megbízással, hogy megszépítse az ország külső képét. Ezt a munkát nem teszi egyszerűvé a frankhitelek miatti felháborodás és a volt miniszterelnök mentelmi jogának tegnapi felfüggesztése.
És ez az imázs-felpolírozás minden esetben kihívást jelent, mert, hogy finoman fogalmazzunk, Magyarországnak mostanság nincs valami jó sajtója. Ha és amennyiben ezekben a napokban külföldön az országról tudósítanak, akkor ez mindenekelőtt az olyan sokat vitatott reformokkal kapcsolatos összefüggésben történik, mint amilyen a médiatörvény, az új alkotmány, amelynek a preambulumában szerepel a ”nemzeti hitvallás”, a (mindenekelőtt külföldi) vállalatokkal szembeni különadó vagy a magánnyugdíj-pénztárak bekebelezése az állami rendszer által. A bírálatok fő mondanivalója az, hogy Budapesten Orbán Viktor miniszterelnök körül kialakult egy klikk, amely senkitől sem zavartatva minden hatalmi fantáziáját kiéli.
Erre a mediális pergőtűzre tekintettel azonban fel kell hívni a figyelmet egy nem lényegtelen tényszerűségre: Orbán nem egy Földön kívüli lény, aki repülőcsészealjával leszállt Budapesten, és ott magához ragadta a hatalmat. Nem ez a helyzet, szuverén személyek az általa vezetett Fidesz-t a tavalyi parlamenti választáson mindent lehengerlő többséggel ruházták fel. Ezt a többséget, amely lehetővé teszi, hogy saját szájíze szerint átírja az alkotmányt, a választók legitimálják.
Nem lehet mindenestül elvetni a Fidesz kormány szereplését. Például nem torkollott a várt katasztrófába a 2011 első félévében gyakorolt magyar soros EU-elnökség, hanem tető alá hozta a Duna-stratégiát, illetve Horvátország csatlakozási tárgyalásait.
És az új alkotmány sem annyira rossz, mint ahogyan azt sokan gondolják. Alkotmányjogászok szerint csupán díszítő elemek az Istenre, a koronára, és a hazára való hivatkozások. És a költségvetésre vonatkozó törvények megvizsgálásával kapcsolatban is csak addig érvényes az Alkotmánybíróság kompetenciájának zajosan bírált korlátozása, amíg az államadósság meghaladja a GDP 50 %-át. Ha a kormány takarékossági intézkedései meghozzák gyümölcsüket, akkor az alkotmánybírák is visszakapják jogaikat.
Akkor teljességében alaptalan az Orbánt érő bírálat? Semmiképpen sem! Ugyanis a kormányfőnek nyugtalanító hajlama van az abszolutizmusra. Ez a hajlam nem otromba hatalmi gesztusokban nyilvánul meg, hanem többé-kevésbé azokban az egyértelmű próbálkozásokban, hogy visszaforgassa az idő kerekét. Jó példa erre a már rossz vicc határát súroló kísérlet arra, hogy költségvetési politikája miatt bíróság elé állíttassa (a hasonló módon legitimált) elődjét, Gyurcsány Ferencet. Szintén ebbe az irányba vezet a korábban megkötött szerződésekbe történő beavatkozás is a devizahitelekkel összefüggésben. Majdnem úgy tűnik, mintha Orbán nem lenne elégedett a jelennel, és most a múltat is ellenőrzése alá szeretné vonni.
És így el is juthattunk ennek a magyar kormánynak a fő problémájához: Orbán Viktor gondolati rendszerének épülete egy légvár. Láthatóan választási sikere annyira meggyőzte őt témáinak helyességéről, hogy többé már nem keresi a kapcsolatot a létező külvilággal. Hasonló jelenséget lehetett néhány évvel ezelőtt megfigyelni Lengyelországban, amikor Lech és Jarosław Kaczyński sikereiket követően politikai autistává váltak, és a másképpen gondolkodókkal való párbeszédet hazaárulásként diszkreditálták. Azonban éppen a párbeszédre való készség gondoskodik a friss levegőről, és biztosítja, hogy elegendő oxigén jusson a hatalom kulcshelyeihez.
Ha Orbán nem lesz képes arra, hogy legalább időközönként elhagyja ideológiai tükörtermét, akkor (Kaczyńskiékhez hasonlóan) majd a választási urnáknál fogja megkapni a számlát. Persze addig még nagyon sok teendője lesz a Financial Dynamics PR-szakembereinek. De hát ők már megszokták a gondokat, hiszen Görögország is az ügyfeleik közé tartozik.
E-Mails an: michael.laczynski@diepresse.com
Fordította: dr. Gonda László