Nikotin és dopamin

Lapjuk 18. számában Juhász Éva próbálta körüljárni a kábítószer problémakörét. Nézzük meg, miről is van tulajdonképpen szó.

2008. május 15., 08:13

Az agyalapi mirigy és az agynak egy hipotalamusz elnevezésű része egy neurohormont termel, amelyet endorfinnak nevezünk. Ez az ópiumhoz hasonló hatású peptidek egyik fő csoportja. Az endorfinok boldogságérzetet okoznak, a szerelemben és a mámorban is hathatósan vesznek részt. Az ingerületet tovább közvetítő anyag a dopamin. Minden drog a dopaminszint emelkedésén keresztül hat. Ez az oka, hogy ezt az érzést kívülről, a drogok használatával akarják kierőszakolni.

A kokain ugyancsak az agy dopaminszintjét emeli, és idővel ez vezet a függőség kialakulásához. Ez az anyag felel a mozgás koordinálásáért és az érzelmek labilitásáért. Az amfetamin mechanizmusa és hatása azonos a kokainéval, csak lassabban hat és tartósabb. És most következik a csattanó. A nikotin is növeli az agy dopaminszintjét, és ez súlyos függőséghez vezet. Tehát lássuk be, a nikotin is drog. De nem merjük vagy nem is akarjuk beismerni.

A cigaretta az államoknak is nagyon jó üzlet. Míg volt sorkatonaság, és jelen pillanatban a börtönökben adtak vagy adnak alkoholt? Nem, mert a megvonása nem jár semmilyen rizikóval. De cigarettát ugye adnak? Senki nem meri vállalni a felelősséget. A nikotin okozta betegségek gyógyításának az összköltsége nagyobb, mint a dohányjövedék az államnak.

Mikor érkezünk el oda, hogy szembenézünk a tényekkel?

Dr. Gerhardt László
E-mail

Tegnap 14:33

A Bajor Gizi Színészmúzeumban 2025. február 28-án nyílt meg a „Tompos Kátya (1983–2024)” című időszaki kiállítás, amely a tragikusan fiatalon elhunyt színésznő sokoldalú pályafutását mutatja be. A tárlat szeptember 28-ig látogatható, szerdától vasárnapig 10 és 18 óra között.