Nemet mondott Klimtnek a világ első divatdiktátora

2017. augusztus 21., 21:14

Szerző:

A 20. század fordulóján Bécsben könnyű volt jó társaságba keveredni. Ott festett Klimt, Schiele és Kokoschka, ott virult a szecesszió meg a Bécsi Műhelynek nevezett iparművészeti kezdeményezés, ott épített Otto Wagner és Josef Hoffmann, ott zenélt Mahler, Berg, Schönberg, Webern, ott drámázott Schnitzler, ott írta műveit Werfel, ott búvárolta a lelkeket Freud, minden titkok tudója. A sok értelmiségi, művész akár restellhette is, hogy műveletlen trónörökösük, Ferenc Ferdinánd azzal hencegett: nem olvas könyvet, nem jár színházba, viszont majd negyedmillió állatot ölt meg vadászatain. (Lehet, hogy Gavrilo Princip csak a bosszú eszköze volt?)

Emilie Flöge két leánytestvérével exkluzív divatszabóságot működtetett a Mariahilfer Strasse elején, szellemiségében a modern kézműves világot reprezentálva. Divatba hozta a fűző és abroncsszoknya nélküli reformruhát. A szabásznő mellett ott állt a szecesszió vezéralakja, maga Klimt. Hogy mennyire közel, az kétértelmű. A festő hírhedett bajnoka volt Vénusz csatatereinek, a pletyka tizennégy zabigyerekéről beszélt (holott legfeljebb négy-öt volt), mindenesetre Emilie nem akart beállni a sorba. (Illetve kiállt belőle.) Feltételezte: a barátság tartósabb lehet, mint a szerelem. Ám bizonyos emblematikus festményeken a bécsiek mégis Emilie arcát fedezték fel. (Például A csók főszereplője.)

Hogy ki hatott inkább a másikra serkentőleg, nehezen eldönthető ma már. Klimt 1918-ban meghalt, a divatszalon még vegetált egy jó darabig. A kuncsaftok elfogytak az Anschluss után, a Bécsi Műhely szellemében készült míves berendezésért nem adott egy fillért sem a Dorotheum, mondván: a zsidó ízlésre nincs már kereslet náci időkben.

(Margret Greiner: Klimt múzsája. Az első divatdiktátor. Emilie Flöge élettörténete. Fordította: N. Kiss Zsuzsa. Európa Kiadó.)

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.