Nem von bűvkörébe a Budapest Noir – talán mert nincs neki

2017. november 18., 07:16

Szerző:

Fanyar film. A lelke hiányzik. Az a mágia, amely más nézőtereken hatása alá von bennünket, megbénít vagy felajz, kíváncsivá tesz, nyugtalanná, érdeklődővé, feszültté. Bekapcsol – Kosztolányi szavával – a feltranszformált életbe. Ahol minden kameraállásnak, vágásnak, megvilágításnak tétje van. Erkölcse.

A Budapest noir, ez a magyar krimi nem von be a bűvkörébe. Talán mert nincs neki. Szereplői jönnek-mennek, egyik helyzetből a másikba esnek, de nem tudnak kiteljesedni, nem érezzük őket élőnek, hitelesnek, sem szenvedőnek, sem győztesnek. Kevéssé ismerjük őket. Az eszközök, amelyekkel közvetítenék az ő belső világukat, külsődlegesek. Feszültség: egy nagy slukk. Odvasabb feszültség: két nagy slukk. Vagy három, ha nagyban játszunk. „Egy kis cigaretta, valódi, finom?” Talán. Ám ennyi csikk egyszerre: alkotói lustaságról vagy alakteremtő impotenciáról árulkodik. Egy „hamvadó cigarettavég” egyszer elmegy, de minden jelenetben? Pótszer csak a valódi, munkaigényes ábrázolás helyett. (Érted, ugye? Feszült vagyok, hát rágyújtok. S oda-vissza: ha rágyújtok, ez annak a jele, hogy feszült vagyok. Nesze neked, árnyalatokból építkező dramaturgia!) Több a csikk, mint a cikk, pedig mégiscsak egy újságíróról szólna a mese. A vászon csicsog a nikotintól.

A történet érzelmi világa is meglehetősen korlátos. Noha életről/halálról látunk képeket, főszereplőnk, Gordon Zsigmond, Az Est lapok bűnügyi riportere meglehetősen fád férfi. Vagyis itt sem elég csak beszélni az érzelmekről, ki is kell tudni mutatni. A „falra vetített élet”, amint Molnár Ferenc mondta, többet elbírna, mint amennyit ebben a darabban rábíztak.

Kondor Vilmos nagysikerű regényéből laposkás képeskönyv lett, fiaskó, jó néhány jeles színészünk elcsábítása és helyben járatása árán.

(Budapest noir, rendezte Gárdos Éva.) 

Nyolcvanegy éves korában elhunyt András Ferenc Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, forgatókönyvíró, producer, érdemes művész, a nemzet művésze - jelentette be csütörtökön Szombathelyen Kollarik Tamás, a Nemzeti Média-és Hírközlési Hatóság elnöki főtanácsadója és Lovass Tibor, a Savaria Filmakadémia elnöke a 11. Savaria Filmszemle keretében rendezett médiakonferencián.