Nem mindegy!
Magánügy. Ez a címe Alföldi Róbert új könyvének, amelyet a színész-rendező – mondhatjuk már így – állandó szerzőtársa, Csáki Judit színikritikus szerkesztett.
Alföldi beszélget a kötetben. Érdeklődő értelmiségi. Lényegre törő. „Kinyitotta” hat interjúalanyát, akik őszintén vallanak neki életútjukról: a váci hatgyermekes anya és férje, a cserdi cigány polgármester, a magyar orvos, aki ma már Londonban baleseti sebész, s nem mellesleg meleg, az afgán menekültből lett gíroszárus, aki öt éve él Magyarországon, és a szentesi tanárnő, aki drámapedagógus is.
Alföldi azt feszegeti: hol húzódik a magánügy és közügy határa?
Csáki Judit, a kötet szerkesztője a 168 Órának elmondta:
– Voltaképpen akkor vetődött föl bennünk a kérdés – miként is van az, hogy a többség nem tudja kezébe venni a sorsa irányítását –, amikor a közvélemény-kutatók sorra közölték: a magyar szavazók 60 százaléka nem megy el voksolni. Miért mindegy nekik? Miért nem tudnak állást foglalni? Beleszólni a saját életük alakításába? Miért gondolják, hogy magánügy a közügy? Alföldi Robi beszélgetőtársai hétköznapi emberek. De élettörténeteiken keresztül éppen azt mutatják meg: csakis akkor jutunk célhoz, ha magunk vezetjük az életünket. Úgy is igaz: ha saját magunk döntünk a sorsunkról, akkor bizonyosan célba érünk. A kötet hat interjúalanyának élettörténete tekinthető magánügynek. De felértékelődött közüggyé.