Mr. Morgan utolsó szerelme

Beismeréssel kezdem: szívesen nézem azokat a filmeket, amelyekben Michael Caine játszik. A történetek lehetséges helyszínei közül pedig (egyik) gyengém: Párizs. Nem hagyhattam hát ki ezt a romantikus drámát, amelyben egy amerikai filozófiaprofesszort alakít (egyik) kedves színészem, ráadásul a Saint-Germain kerületben.

2014. április 24., 09:14

Komplikálja kicsit a mufurc alaphelyzetet, hogy hősünk idős és magányos, több mint három éve özvegy. Mégis lehet tán neki ebben a különös városban egy utolsó szerelme (a beszédes nevű Clémence Poésy művésznő lírai alakításában). Nem teljesen egymáshoz valók tán, nagy a korkülönbség, mérhetetlen a kulturális differencia, bár mindketten tanárok. Morgan úr a Princetonon tanította a „bölcsesség szeretetét” (a filozófia szó szerint ezt jelenti), Pauline kisasszony meg egy tánciskolában a csacsacsát. Ám némi élettapasztalat birtokában mondhatjuk: lehet, létezhet ilyen vonzalom. Is.


Ez az összeilleszthetetlenség hőseinket egyszerre vonzza és taszítja: még minden lehetséges. Ezt a billegő egymásba kapaszkodást, libikókázó (és nem libidókázó) harmóniát kedvtelve nézzük, s mondogatjuk magunkban: ugyan már, kérem, még hogy az öregségnek nincs meg a maga szépsége! Csak meg kell találni. (Itt szőke.)

Aztán azonban ez a termékeny bizonytalanság elmúlik, a forgatókönyvíró-rendező elkezd szentenciákat mondogatni. A családi életről, a szerelemről, a hűségről, az őszinteségről. Fel-felködlenek Morgan úr elhunyt hitvesének képei életlen flashbackben az ágyon, sőt meg is szólalnak. Halál s öngyilok kísért, és kezd a történet felvizesedni. Jön a családi hálózat is (mert Morgan úrnak van famíliája messze-távol), amely nem örül az ő hirtelen virágba borulásának. Jönnek lábujjhegyen a közhelyek, benyomulnak a titokteljes félreértések, új szereplők új bajokkal, új félreértésekkel, és elkezdünk fészkelődni: hosszú ez, milyen hosszú!

Így aztán hiába Michael Caine, hiába Párizs: nem csak Mr. Morgan marad kielégületlenül. (Rendezte: Sandra Nettelbeck.)

Bölcs István

Tegnap 18:44

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.