Létezik-e egyáltalán Talpig Férfi?
A tavalyi bestseller, A Nő után megérkezett A FÉRFI is Dr. Csernus tollából. A pszichiáternek ez a könyve kevésbé bántó hangvételű, alaposabb, olvasmányosabb, mint az előző volt. A sikere garantált. Valójában nem csak a férfiakról, hanem az általános emberi viselkedésről szól: a gyávaságról, a félelmekről, a feldolgozatlan, ki nem mondott érzelmekről. Mindarról, ami boldogtalanná tehet férfit, nőt egyaránt.
- Még az éjjel elolvasom! – lelkendezik egy nő, miközben három kötetet ölel magához - majd hozzáteszi – SMS-ben kaptam a megbízásokat, hogy másoknak is vegyek könyvet. Nagyjából ez a néhány mondat mutatja, hogy milyen felfokozott érdeklődéssel várták az olvasók a pszichiáter legújabb munkáját a könyv bemutatóján.
Az új kötet valószínűleg az Ünnepi Könyvhét egyik slágere lesz, mert mindkét nem táborából fogják vásárolni. A nők, mert szeretnék megérteni a férfiakat. A pasik, mert érzik, hogy gáz van. Az önsegítő könyvek piaca hatalmasra duzzadt, Dr. Csernus ennek a piacnak a markáns figurája.
Ing, amit nem kell felvenni
- Miért van a férfiaknak szüksége pótmamára? Milyen az érzelmi intelligenciájuk? Miért szűnt meg bennük a bátorság? Miért hasonlít legtöbbjük egy papucsállatkára? Egy nyúlra? Egy majomra? Miért nem mernek felnőni és miért ennyire rövidlátók? – záporoznak a negatív töltetű kérdések a kötet összefoglalójában. De, hogy ne érezzék magukat mégsem nagyon kellemetlenül a megszólítottak, ott a felmentés is. – Akinek nem inge, ne vegye magára!
Pedig a könyvből úgy tűnik, hogy kevés kivételt ismer a lélekgyógyász. Mondhatjuk erre, hogy azért, mert akinek nincs problémája az életével, az nem keresi fel a rendelőjében. A megállapításai mégis sok helyütt általánosítanak.
A könyv lapjain még a saját életét is analizálja. Nem nagyon mélyen, de előhozza, hogy a saját kudarcainak hátterét is megpróbálta megtalálni. Leírja, hogy egy egyszemélyes nyaralása során milyen felismerésekre jött rá:
Létezik –e egyáltalán Talpig Férfi?
Miben szól mégis kizárólag a férfiakhoz A FÉRFI? Abban, hogy sokat és részletesen beszél arról, milyen fontos volna az érzelmeik megértése, kimondása, feldolgozása és az ezzel kapcsolatos felelősségvállalás. Legyenek bátrak, ugorjanak bele
félelmeik tengerébe.Mindezt azért, hogy hiteles, erős férfiak lehessenek saját maguk, és a környezetük szemében.A könyve egyik párbeszéde egy női pácienst és a doktort idézi. A nő történetei alapján a Doki megjegyzi, hogy a páciens kapcsolataiban szerepelt férfiak egyike sem volt talpig férfi. Erre a páciens megjegyzi
„- Nagy kérdés, hogy van-e egyáltalán olyan?
- Van.” - mondja a Doki.
Ettől függetlenül a kötet első fejezetét azzal zárja, hogy:
Hideg fej, forró szív
A pszichiáter „receptje” a döntéshelyzetekre a hideg fej és forró szív kettőse. Mindenkit óv attól, hogy csak racionálisan, ésszel közelítsen a dolgok felé. Az érzelmek elfojtása később súlyos következményekkel járhat.