L. Simon László: Petőfi kortársai vagyunk
Mindannyian Petőfi kortársai vagyunk abban az értelemben, hogy súlyos feladatok állnak előttünk – mondta L. Simon László, az Országgyűlés Kulturális és Sajtóbizottságának elnöke kedden Kiskunfélegyházán, a felújított Petőfi-szobor avatásán.
„A céljaink azok nagyjából, mint az ő korában a magyar íróknak és a magyar politikusoknak voltak: visszaszerezni a nemzet szuverenitását, megszabadulni mindattól a tehertől, amit az elmúlt évtizedekben az ország kiszolgáltatottá tételével ránk tettek, és újra visszaszerezni nemzeti büszkeségünket” – hangsúlyozta a politikus, aki a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke is egyben.
L. Simon László reményét fejezte ki, hogy „erőnk, kitartásunk és a tehetségünk is meglesz hozzá, hogy méltók legyünk a nagy költő emlékéhez”.
Emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évszázadokban a magyar írók sokat tettek a magyar nemzet felemelkedéséért, „a nem egyszer zsákutcába került magyar politika és történelem helyzetének javításáért”.
L. Simon László emlékeztetett Orbán Viktor miniszterelnök pár nappal korábban Tusnádfürdőn elmondott beszédére, amelyben a miniszterelnök a magyar nemzet egyik legnagyobb tragédiájának nevezte, hogy „szétszórattunk a történelem viharainak köszönhetően, hogy a magyar nemzet jelentős része az anyaország határain kívül kénytelen élni és küzdeni mindennap a magyarságáért”.
Néhányan úgy döntöttek, hogy ezt a szobrot is átmenekítik, és mi tudjuk, hogy jó helyet találtak neki, mert a kiskunfélegyházi közösség büszkén vállalja azt az örökséget, amit Petőfi Sándor itt hagyott nekünk – utalt a szobor Erdélyből történt elszállítására L. Simon László.
Kapus Krisztián (Fidesz), Kiskunfélegyháza polgármestere, a körzet országgyűlési képviselője hangsúlyozta: Petőfi halálának 164. évfordulóján, születésének 190. évfordulóján a város méltóképpen emlékezik meg.
Köllő Miklós Petőfi Sándort ábrázoló szobrát először 1897-ben állították fel Segesváron, a költő halálának feltételezett helyszíne közelében. A műalkotás az első világháború idején, 1916-ban került Magyarországra, és 1922 tavaszán állították fel ismét. A költő szobra a Radnay Béla szobrászművész által tervezett talapzatra került Kiskunfélegyháza főterén. A több mint 100 éves szobor és 91 éves talapzata felújítását a Nemzeti Kulturális Alap 10 millió forinttal támogatta.