Különleges alkotásokat készít a töltényszobrász
Afrika, Brüsszel - "Kinshasa egy gyönyörű nő. Egy gyönyörű nő, mezítláb"- így jellemezte a világhírű kongói szobrászművész otthonát, a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosát. A kinshasai Matonge negyedben alkot csendben műhelyében, ahol színes műanyag lavórokban gondosan különválogatva sorakoznak alapanyagai: töltényhüvelyek, gépkarabély és taposóaknak alkatrészek, gépkocsi alkatrészek, alumínium flakonok, kanalak, villák. A művész gyűjtötte használt tárgyak, amelyek szanaszét hevernek Kinshasa utcáin, vagy Kelet-Kongó konfliktus sújtotta régióiban.
Az 1989-ben a Kinshasai Képzőművészeti Egyetemen diplomázott 44 éves szobrászművész központi témája a háború. Használt fegyverrészekből készít terhes nőt, hátán gyermekével menekülő anyát, férfialakokat. Élettel tölti meg azokat a tárgyakat, amelyeknek eredendő célja a gyilkolás, az emberéletek kioltása. A Kongói Demokratikus Köztársaságban 1998 óta meg-megszakadozva tartó, helyi és nemzetközi politikai, ideológiai és gazdasági érdekek mentén húzódó fegyveres konfliktus 5,5 millió áldozatot követelt egyes becslések szerint. Ezért választotta művészete központi tárgyának Freddy a háborút.
"Karrierem egy véletlenen múlott. Tizenöten voltunk testvérek, szegény családban nevelkedtünk. Egyik nővéremnek egy művész udvarolt akkoriban. Egyszer, amikor látogatóban járt nálunk, kint ültem a kertben, és ujjammal a porba rajzoltam. Hé, öcskös, jól rajzolsz, itt egy papír, rajzold le azt a virágot!- mondta, és én rajzoltam. Néhány hétre rá már a Képzőművészeti Egyetem tanulói között találtam magam. A festészetet nem találtam elég kielégítőnek, bár tehetségesnek tartottak. Nekem több szabadság kellett, nagyon tér, így átkéredzkedtem a szobrászképzésre. Kacatokat gyűjtöttem jártamban- keltemben az utcán. Az emberek azt hitték, hogy bolond vagyok." – mosolyogva emlékezett vissza egykori emlékeire Freddy, a róla készült dokumentumfilm premierjén június 27.-én a brüsszeli Moliére színházban rendezett kongói esten.
A cikk folytatását elolvashtja az
AfriPort.huoldalán!