Akinek halálhírét keltik

James McBride: King Kong diakónus – könyvkritika

2022. október 31., 09:47

Szerző:

Bár James McBride regénye 1969-ben játszódik Brooklynban, az olvasó nem tud szabadulni a gondolattól, hogy a tündérmesei elemekkel jócskán átszőtt történet – ha más konkrét alkotóelemekkel is, de – tulajdonképpen bárhol, bármikor színre kerülhetne. Akár napjainkban is.

A szó szerint egy hatalmas durranással induló könyv főszereplője Cuffy Lambkin, alias Sportzakó, a Causeway-telepi Öt Cél Baptista Gyülekezet diakónusa, aki afféle new york-i Pató Pálként halasztgatja különféle tennivalóit, amint bármiféle alkoholos ital kartávolságra kerül a szájától. Márpedig ez gyakran megesik, főleg, mióta feleségét, Hettie-t egy ronda reggelen az öböl vízéből halászta ki a környéket korábban birtokló olasz családok egyik utolsó leszármazottja. Sportzakó, akin születése napjától ott virít a Halál bélyege, a nagy vedelés közben arra azért talál magának időt, hogy egy ősöreg mordállyal eldurrantsa ígéretes baseball-játékosból drogdílerré lett egykori pártfogoltja fülét, félelmetes események lavinaszerű láncolatát indítva el oktalan tettével.

S miközben a nem egyszer burleszkbe forduló hajsza egyre eszkalálódik, a nyájas olvasó megismerkedhet a végletekig túlzsúfolt, egyre pusztuló gettó toronyházaiban a láthatatlanok álmát álmodó dél-brooklyni közösség tagjaival. A kórok és terápiák, régi déli babonaságok és fókabőrbe bújt hercegekről szóló legendák, nagy mennyiségű (fehérember-)sajt, egy hatalmas csapat vidéki vöröshangya, no meg Isten tenyere által meghatározott koordinátarendszerben mozgó, karikaturisztikus figurák között ott találjuk a diakónus legjobb barátját, a King Kong névre keresztelt kutyulmánya révén a telep egyik illegális italelosztójának számító Forró Kolbászt; a munkájához túlságosan is becsületes ír zsarut, Kumpi őrmestert;a lelkész érzékeny feleségét, Gee nővért; a múlt homályából előbukkanó Kormányzót, és még sok más elveszett lelket, akik kajabálva bolyonganak a Szabadság-szobor árnyékában, s akik tökéletlenségeik dacára, a bennük élő gyereknek köszönhetően (szinte) kivétel nélkül méltóak szeretetünkre: hiszen „a szentek sem mind annak indulnak, csak a végén lesznek azok”.

A pazar humorral és végtelen empátiával megírt regény első olvasatra könnyen komédiának tűnhet, ám ha kicsit megkaparjuk, észrevesszük, hogy McBride úgy rejti a zománc alá a további rétegeket, mint azt Hettie, vagy éppen az öreg Guido Elefante teszi. A – drogos témakörben megkerülhetetlen Drót árnyékából kikandikáló – krimi, a szociográfiai látlelet és némi történelemlecke mellé még egy csipetnyi költészet és szerelem is belefér, a szerző pedig végig olyan kivételes arányérzékkel egyensúlyoz a megannyi fontos összetevő között, a majdhogynem mágikus realizmus határán, hogy egy pillanatig sem érezzük, hogy szétcsúszna a mű. Sőt, a többféle hang mintha csak a környék elképesztő sokszínűségében is egységes lelkületét szimbolizálná, tartalmat és formát egy látványos gesztussal egy szintre emelve.

És ha már komédia: a King Kong diakónus tulajdonképpen színtiszta színház, csodás párbeszédekre építő, régivágású munka, ahol az akciók rövidek (vagy éppen túúúúúlságosan is elnyújtottak), s ahol a múltat és a jelent is a dialógusok terelik szubjektíven objektív mederbe. A dzsessz-zenésznek is kiváló író lassan bontja ki a személyes sztorikat, aztán csak sodorja, sodorgatja őket, míg a szálak szép lassan összetapadnak, és egyre kisebb körökbe rendeződve visznek magukkal oda, ahol aztán egy laza mozdulattal kioldja a szívünket összetartó csomót. Mert az mindegyikünkre ráfér.

Fordító: Pék Zoltán

Magvető, 421 oldal

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.