Kilencedik hete áll a toplista első helyén

2011 az euróválságot övező depresszió ellenére a rekordok éveként fog bevonulni a francia film//forgalmazás történetébe. Az előző 12 hónapban a mozipénztáraknál 215 millió jegy kelt el, ehhez mérhető látogatószámot legutóbb a 60-as években, a francia mozi fénykorábban regisztráltak. A hazai gyártású filmek közül húsz lépte a bűvös egymilliós látogatottsági küszöböt. A siker motorja vitán felül az Olivier Nakache és Éric Toledano szerzőpáros ellenállhatatlan vígjátéka, az Életrevalók (Intouchables), amely kilencedik hete vezeti a nézettségi toplistát.

2012. január 10., 12:44

A november 2-án debütált filmet szűnni nem akaró érdeklődés kíséri. A premier után három héttel, tízmilliós nézőszámmal fölényesen utasította maga mögé Dany Boon második, Finánc a pácban (Rien á déclarer) című komédiáját, amely 8,2 milliós mutatójával addig biztosan vezette a francia filmek tavalyi versenyét.

Január első hetében az eladott jegyek száma meghaladta a 17 milliót, s ezzel az Életrevalók beérte minden idők egyik legsikeresebb francia filmjét, az 1966-os La Grande Vadrouille-t (Egy kis kiruccanás). Gérard Oury egykori pazar komédiája, amelyben Louis de Funes és Bourvil vitték a prímet, 17,3 milliós rekordjával 45 évvel ezelőtt állt fel a dobogó legfelsőbb fokára, James Cameron Titanicja (20,6 millió néző) csak harminc év múlva tudta elhódítani elsőségét, majd újabb tíz év múlva Dany Boon Isten hozott az isten háta mögött (Bienvenue chez les Ch’tis, 20,4 millió néző) című mozija is eggyel hátrább szorította.

A francia sajtó az utóbbi napokban találgatások kezdődtek arról, hány hét alatt érheti be az Intouchables a két éllovast.

Érinthetetlenek vagy legyőzhetetlenek

A valóságos történeten alapuló, harsány humorral tálalt mégis finoman érzelmes sztori egy siklóernyős balesetben mozgásképtelenné vált kőgazdag párizsi arisztokrata, Phillipe, és egy börtönviselt külvárosi csibész, Driss különleges körülmények között kialakuló barátságának története. A Párizs-környéki panelvilágból érkező, fekete bőrű alkalmi ápoló és a kerekesszékbe kényszerült pénzember rendhagyó kapcsolata e két nagyon távoli világ közötti párbeszéd és együttműködés lehetőségéről szól, a nehézségekkel szembeszegülő optimizmus erejét igazolja egy krízisekkel terhelt időszakban.

A két remek karakter, Francois Cluzet és Omar Sy fantasztikus együttese hordozza a kettős jelentésű cím – intouchables: érinthetetlenek, legyőzhetetlenek - üzenetét, és magyarázza a film átütő sikerét is. A szó első, eredeti jelentése az indiai kasztrendszer alján élő kiközösítetteket foglalja magában, adott esetben a borzongva, félrenézéssel hárított testi fogyatékosokat vagy éppen a nyomorban élők, bevándoroltak, alkalmi bűnözők világát jelöli. A francia sportnyelvben viszont ezzel a megnevezéssel azt a „legyőzhetetlen” versenyzőt illetik, akinek teljesítményét riválisai nem tudják felülmúlni.

A francia elemzők többsége szerint az Intouchable hetek óta tartó diadalmenetének titka abban rejlik, hogy a napi gondok helyett a felszabadult nevetés örömét ajándékozza a nézőnek, s eközben azt az ideális, sokszínű Franciaországot mutatja fel, amelynek lakói nyitottak, befogadóak, segítőkészek és szolidárisak egymás iránt.

A film hősei és szereplői iránti rokonszenv és lelkesedés hetek alatt átlépte a mozitermek falait Omar Sy, a filmbeli Driss, aki évek óta egy humoros tévéshow műsorvezetője, s eddig vagy kéttucat filmben is szerepelt, egy csapásra az ország kedvencévé vált. A Journal du Dimanche (JDD) hetilap szokásos év végi Top 50 népszerűségi listáján első nekifutásra a harmadik helyen landolt. A rangsort Yannick Noah, a kameruni származású, már visszavonult teniszbajnok és Zinedine Zidane sztárfutballista vezeti, Omar Sy után negyedikként Simone Veil, a Francia Akadémia tagja, volt miniszter és az Európai Parlament egykori elnöke, Franciaország legkedveltebb politikusa következik. (Nicolas Sarkozy jelenlegi elnök a 49. helyet szerezte meg.)

Omar Sy egyelőre nem tud betelni az örömmel. „ Egy listán lenni Simone Veile-lel, Zidane-nal és Yanickkal, hát szuper! Lelkesít ez a rangsor, hisz a franciák ezzel azt üzenik, hogy mi tudunk együtt élni. És tényleg. Én már gyerekkoromban is hittem ebben. Meggyőződésem, hogy csak így lehetünk jobbak, erősek: feketék, fehérek, barnák - nekem ezt jelenti Franciaország, és szeretném, ha a gyerekeim is ilyennek ismernék meg ezt az országot” – nyilatkozta a JDD érdeklődésére a nyolcgyermekes szenegáli családból származó, 192 cm magas, 34 éves újsütetű filmsztár.

A magyar mozikban a karácsony előtti héten mutatkozott be az Életrevalók.