Különleges tárlatvezetésen ismerhetik meg a látogatók Galimberti Sándor és Dénes Valéria művészetét
Már csak pár napig tekinthető meg a Galimbertik nevű kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában, ami Galimberti Sándor és Dénes Valéria munkássága előtt tiszteleg.
Különleges tárlattal várja az érdeklődőket a Magyar Nemzeti Galéria 2024 őszétől. A január 26-ig megtekinthető tárlat Galimberti Sándor és Dénes Valéria előtt tiszteleg, akiknek az ígéretes pályáját világháború és személyes tragédiák törték derékba. A házaspár munkásságát még sosem mutatták be ennyire részletesen, most a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál keretében ez is megvalósul.
A Magyar Nemzeti Galériában tekinthetőek meg Galimberti Sándor és Dénes Valéria művei
A kiállítást egy kutatás előzte meg, mely során többek között kiderült, hogy több olyan Galamberti Sándor festmény is van, amelyet nem a művész, hanem a felesége, Dénes Valéria alkotott. A házaspár életműve az elmúlt évtizedekben szétszórodott, és mindössze 40 festményük maradt fent. 2002-ben Kaposvárott rendeztek egy Galamberti Sándor kiállítást, ám az elmúlt évtizedekben újabb képek bukkantak fel, melyek most megtekinthetőek a tárlaton. Többek között egy korai Galamberti-csendéletet is láthatnak a látogatók, ami 110 év után került elő.
Összesen 85 festmény és grafika szerepel a kiállításon, a művészeti alkotások mellett a látogatók leveleket, fényképeket és egyéb személyes dokumentumokat is láthatnak, köztük Galimberti Sándor megrázó búcsúlevelét, amely életük tragikus végére világít rá.
A házaspár művészete igazán széles skálán mozog. A plein air naturalizmustól a szecesszión, majd a fauvizmuson át a kubizmusig, sőt bizonyos értelemben a futurizmusig ívelt. Az életük is hasonlóan széles pályát járt be, felbukkantak Kaposváron, Nagybányán át egészen Párizsig, Belgiumig és végül Hollandiáig. Párizs különösen fontos helyszín volt a házaspár életében, mivel ott a leghíresebb festőktől tanulhattak, Dénes Valéria Henri Matisse tanítványa volt, ennek köszönhetően a férjével közösen szinte minden évben kiállítottak a párizsi szalonokban. Nem sokkal az I. Világháború kitörése előtt, 1914-ben saját tárlatuk nyílt a Montmartre-on.
A világháború törte ketté a karrierjüket
Az I. világháború kitörése idején a házaspár Franciaországban élt, majd Hollandiába menekültek az internálás elől. Annak ellenére, hogy a párizsi műtermük elvesztését nehezen élték meg, Hollandia biztonságos környezetet nyújtott számukra, így nyugodtan alkothattak és élhettek.
A házaspár végül hazatért Magyarországra, mivel Galimberti nehezen viselte, hogy nem védheti a hazáját. Felesége azonban 1915-ben súlyos tüdőgyulladást kapott, néhány nap múlva elhunyt a betegség következtében. Dénes Valéria temetésének a napján Galimberti a Műcsarnok mögött lőtte magát szíven a szolgálati revolverével.
A kiállításon különösen nagy jelentősége van a WANTED szekciónak, ami főként az elveszett művekre fókuszál. Nagy fotókkal szeretnék felhívni a látogatók figyelmét az életmű hiányzó részeire, bízva abban, hogy egyszer még előkerülnek.
A kiállítás kurátora Barki Gergely művészettörténész, akinek munkája kulcsfontosságú az életmű újrafelfedezésében. Barki és Topor Tünde művészettörténész, az Artmagazin alapító-főszerkesztője közös tárlatvezetést tart a kiállításon, amelyre a zsidoprogramok.hu oldalon keresztül lehet jelentkezni. A tárlathoz kapcsolódó, gazdagon illusztrált, magyar és angol nyelvű katalógus az első átfogó monográfia Galimberti Sándorról és Dénes Valériáról.
(Kiemelt kép: Magyar Nemzeti Galéria)