Ritkán látott műkincseknek ad otthont a Cháj Galéria: különleges tárlat nyílt Szentendrén

Zsidó művészek alkotásaiból válogatták össze a Cháj Galéria és az Erdész Galéria tárlatának nem mindennapi darabjait.

2024. november 26., 13:19

Szerző:

Páratlan kiállítás nyílt a napokban Szentendrén: a városhoz köthető zsidó művészek képeit állította ki a Cháj Galéria az Erdész Galériával közösen, hogy bemutassák az alkotók ritkán látott műveit – számolt be róla a zsido.com.

A két kiállítóhely együttműködésének keretében két helyszínen nyílt meg a kiállítás november 17-én, hogy az érdeklődők megtekinthessék azokat a műveket is, amelyeket korábban csak kevesen láthattak. Összesen hatvan műalkotás került be a tárlat anyagai közé, ezek nagy része dr. Antal Péter gyűjteményéből került ki. Az ügyvédként tevékenykedő debreceni műgyűjtőnek köszönhetően a nagyközönség is megismerkedhet a közel ötezer darabból álló, XX. századi magyar műalkotásokat tömörítő Antal-Lusztig kollekció egy részével. A legnagyobb hazai magángyűjteményt Lusztig Sámuel, dr. Antal Péter nagyapja alapozta meg.

A Cháj Galéria és az Erdész  Galéria is fontosnak tartja ezt a tárlatot

A kiállított képek alkotói között ott van Anna Margit és tragikus sorsú férje, Ámos Imre, valamint Bálint Endre, Bán Béla, Bokros Birman Dezső, Czóbel Béla, Gedő Ilka, Hegyi György, Jakovits József, Szántó Piroska, illetve Vajda Lajos és felesége, Vajda Júlia is.

A tárlatot az Erdész Galéria tulajdonosa, Erdész László, illetve a Cháj Galéria és Kávézó vezetője, Mendy Myers szentendrei rabbi nyitotta meg, aki a zsido.com kérdésére elmondta, hogy a tárlat összeállításában az játszotta a legfontosabb szerepet, hogy valamennyi zsidó alkotó szorosan kötődött Szentendre városához. Bár életmódjuk hasonló volt, de nem mindegyikük életében játszott központi szerepet a zsidó származás, ennek ellenére a zsidóság sorsának alakulása iránt érdeklődtek. Az is közös vonás a kiállított képekben, hogy azok valódi korlenyomatok, és nem elvonatkoztathatóak a történelmi háttértől, hiszen a nehézségek nyomai ezeken a műveken is fellelhetőek.

Az alkotások önmagukban is hatalmas kulturális értéket képviselnek, de Szentendre szempontjából is nagy jelentőségük van: Erdész László úgy véli, a város identitásának fontos részét képezte a hazai zsidó közösség, amire a kiállítás is felhívja a figyelmet. A tárlat páratlanak tekinthető amiatt is, mert a közgyűjteményekben nem fellelhetőek az alkotók nagy érdeklődésre számot tartó művei, és hatalmas öröm, hogy megtekinthetőek lesznek például Anna Margit azon képei is a szentendrei kiállításon, amelyek korábban a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményes kiállításának is fontos részét képezték.

Tárlatvezetés és beszélgetés a Cháj Galériában

Az érdeklődők többet is megtudhatnak a Szentendréhez kötődő zsidó művészek életétől és munkásságáról december 5-én 16:00 órától az Erdész Galériában, ahol dr. Antal Péter műgyűjtő és Nagy T. Katalin művészettörténész tart majd tárlatvezetést. A kiállítás megtekintését követően 17 órától a Cháj Galériában beszélgetnek majd, amelyen természetesen minden érdeklődő részt vehet. A belépés ingyenes lesz mindkét helyszínen, ám a szervezők azt kérik, hogy az érdeklődők előzetesen regisztráljanak az art@galleryerdesz.hu e-mailcímen.

A tárlaton látható különleges képekből kiállítási katalógus is készült, ezt a Cháj Galériában limitált példányszámban megvásárolhatják a látogatók. A tárlat december 30-ig látogatható díjmentesen, a galériák nyitva tartási idejében, 10 és 18 óra között. A tárlatvezetések időpontját az Erdész Galéria a Facebook-oldalán közli, míg a Cháj Galériában Myers Mendy rabbival, vagy Myers Tzivia rebecennel szükséges egyeztetni.

Cím:
Cháj Galéria: Szentendre, Pátriárka utca 6.
Erdész Galéria: Szentendre, Bercsényi utca 4.

(Kiemelt képünk a kiállítás megnyitóján készült. Forrás: zsido.com)