Faymann kancellár fogadást adott Conchita Wurst tiszteletére
Ezrek ünnepelték a május 11-ei koppenhágai diadal óta első koncertjén vasárnap Bécsben Conchita Wurst (Thomas Neuwirth) transznemű osztrák énekest, akinek tiszteletére fogadást adott hivatalában Werner Faymann kancellár.
„Az osztrákok büszkék arra, amit Ön a dalversenyen elért” – mondta az ingyenes szabadtéri koncertet megelőző fogadáson az osztrák kormányfő, megköszönve az Ausztriának hozott dicsőség mellett „az imázst, a kisugárzást” is – számolt be róla az MTI.
A kancellár hangsúlyozta, hogy nemcsak a művészi teljesítmény fontos, hanem az üzenet is, amelyet az előadó a külföldnek küldött.
„Az Ön üzenete a tolerancia, a szeretet, az életöröm” – mondta Faymann, különleges megtiszteltetésnek nevezve, hogy hivatalában fogadhatta a rendhagyó küllemű énekest.
A rendőrség adatai szerint tízezer rajongó gyűlt össze a kancellári hivatal előtti téren, a Ballhausplatzon adott koncerten.
A köztévé kettes csatornája által élőben közvetített rendezvényen a 25 éves előadó többek közt a Koppenhágában győztes számot és azt a Céline Dion-dalt énekelte, amellyel annak idején feltűnt az egyik osztrák tehetségkutatóban.
Pénteken Christoph Schönborn bécsi érsek újságcikkben fejezte ki örömét az énekes győzelme fölött, „valóságos és fontos” kérdésnek nevezve a Wurst fellépése által felvetett témát, a másság elfogadását.
Az osztrák egyház feje imáját és áldását ajánlotta fel a sokak által elutasított énekesnek, hangoztatva, hogy a minden embernek kijáró tisztelet megilleti azokat is, akikkel esetleg nem értünk egyet.
Az osztrák előadó győzelme annak jele, hogy Európa a helyes irányba, a tolerancia és diszkriminációmentesség felé halad, még ha eltérő tempóban is – mondta a legjelentősebb európai emberi jogi szervezet, az Európa Tanács főtitkára a szombati homofóbiaellenes világnap alkalmából.
„Európa azt akarta megmutatni, hogy kiáll a kifejezési szabadság mellett, és hogy Európában a közvélemény némi birizgálása is megengedett” – mondta Thorbjorn Jagland, aki szerint „előre visz, ha valaki mer másvalamit csinálni, egy kissé más lenni”.
Jagland egyúttal óvott attól, hogy a tolerancia ügyében túl nagy nyomást gyakoroljanak a „lassabban haladó” országokra, például Kelet-Európára.