Emberi zseb-Brehm

Napjaink legveszélyesebb állatfajtájáról, az emberről írt a rendszertani felosztás alapelveit követő antropológiai, szociológiai, etikai és politológiai alapú értekezésvázlatot a szerzőpáros.

2012. június 19., 17:00

Munkájuk bepillantást enged azokba a sajnálatos okokba, amelyek a csúcsragadozók közé emelték, beleértve néhány fejlődéstani véletlent is: miként volt képes kiemelkedni környezetéből, milyen fajtái és mutánsai léteznek, s miféle vicces eszközöket alkalmaz annak érdekében, hogy válogatott módszereivel kiirtsa önnön fajtáját. (De legalábbis megpróbálja pokollá tenni az életét.)

Anyagokra, növényekre, állatokra és – más – emberekre emlékeztető jegyeik alapján találjuk meg a könyvben főbb egyedeinek a leírását. A jobb eligazodást tárgymutató, a könnyebb utcai felismerést grafikák segítik. S hogy dolgunkat a szerzők később is megkönnyítsék, afféle humán GPS, egy zsebben hordható testkészlet kiadását is ígérik. (Ami persze csak vicc, de az olvasók kiegészítő észrevételeit azért nagyon várják.)

A könyv akkor válik igazán szórakoztatóvá, ha a tárgyalt figurákat – a Dölyföst, a Hazugot, a Takonyt, a Vezért és társaikat – megpróbáljuk a hétköznapokban is fellelni. Ezért hát lapozgassák parlamenti közvetítések idején, esténként a királyi tévéhíradó nézése vagy kormánypárti újságok lapozgatása közben, s ha elég figyelmesek, a könyvben szereplő típusoknak megfelelő politikus mellett szerkesztőt, üzletembert, sőt maffiabűnözőt is sikerül majd találniuk. (Emberarcuk ne tévesszen meg senkit.) Önvédelmi céllal tartsák mindig maguknál a könyvet, hiszen bármikor felbukkanhat egy-egy újabb típus, amelyről aztán kideríthetik: valóban új-e, vagy valamelyik korábbinak az új üzlettársa csupán. Forgassák haszonnal, és legyenek résen!

(Bíró Judit–Csepeli György: Kis emberhatározó – Szunyoghy Viktória rajzaival. Kossuth Kiadó.)