Eltáncolt közösség a Trafóban

Simkó Beatrix koreográfiája novemberben látható a Trafó Kortárs Művészetek Házában.

2022. november 17., 23:05

Szerző:

Mi határozza meg, hogy hogyan viselkedünk közösségben? Milyen értékek mentén élünk együtt és főként, mi dönti el, hogy harcolunk egymás ellen, vagy együttműködünk? Mikor tesszük háttérbe az egót és végül fogunk össze? Ezek a kérdések inspirálták Simkó Beatrix táncos- koreográfust, aki az It Contains Hard Parts című produkcióban nemzetközi csapattal dolgozta fel a témát. Az előadást Németországban mutatták be szeptemberben, november 30-án este nyolckor pedig a hazai közönség is megtekintheti a Trafó Kortárs Művészetek Házában. A produkció már most egy nemzetközi sikersztori lehetőségét sejteti: a Goethe Intézet koprodukciós támogatását nyerte el, amelyet évente az egész világon összesen tíz alkotónak ítélnek oda.

Az egyén és a csoport közti feszültség a világ minden pontján fennáll, születésünk óta magunk is tapasztaljuk. De mi okozza ezt a feszültséget és hogyan lehet feloldani? Vannak-e különbségek a különböző országok közösségi dinamikái között? Ezeket a kérdéseket vitatta meg Simkó Beatrix azokkal a táncművészekkel és alkotótársakkal, akikkel az It Contains Hard Parts előadásán dolgozott együtt. A produkcióban résztvevő brit, francia, görög, olasz és osztrák művészekkel járták körül, hogy számukra mit jelent a közösség és milyen ellentétek állnak fenn az egyén és a csoport érdekei, igényei között. Saját tapasztalataikat feldolgozva született az előadás, amelyben hol humorral, hol végtelen szenvedéllyel, de mindvégig profi mozdulatokkal mutatják be, hogyan is élünk együtt. Magyarországon, Európában, a világon - közösségben, vagy azon kívül.

A szociális kapcsolatokat vizsgáló előadás Simkó Beatrix korábbi munkáihoz hasonlóan nemcsak a tánc, hanem a társművészetek eszközeit is erőteljesen használja. Fontos szerepet kap így a Gryllus Ábris által írt zsigerig hatoló elektronikus zene, valamint a fényekkel alkotott, letisztult látvány, amely Dömölky Dániel látványtervező és Kovács Adél–Batke Luca jelmeztervező páros munkájának eredménye. Az előadást szeptember 10-én mutatták be Németországban a HundertPro Fesztivál keretében, ahol kiemelkedő sikert aratott.

Simkó Beatrix tanulmányait a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen a média, a Hamburgi Egyetemen pedig a performansz területein folytatta. Több mint tíz éve aktív szereplője a kortárstánc-szcénának, az elmúlt hat évben számos nemzetközi koprodukcióban dolgozott külföldön és Magyarországon egyaránt. Németországi erős jelenléte mellett munkáit Európa-szerte bemutatta Belgiumtól Finnországig. Jenna Jalonennel közös, Long time no see! című előadását beválogatták az Avignoni Fesztivál és az európai Aerowaves tánchálózat programjába is. Grecsó Zoltánnal közös duettje, az #Orfeusz#Eurüdiké 5 évadon át szerepelt a Vígszínház repertoárjában. Emellett koreografált már a Közép-Európa Táncszínház és a debreceni Csokonai Színház részére is. Szoros partnerségben dolgozik a Műhely Alapítvánnyal, akik a németországi vonatkozású projektjei kapcsán is produkciós partnerként vannak jelen.

 

(Címoldali képünk Dömölky Dániel felvétele)

Minden évben április 16-án tisztelgünk a holokauszt magyarországi áldozatinak emléke előtt. A nap arra emlékeztet, hogy 1944-ben április 16-án kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását hazánkban. A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját megelőző délutánon Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat megemlékezést tartott az Óbudai Zsinagóga falára állított emléktáblánál. 

A magyar költészet napját 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünnepeljük. Engedjék meg, hogy ezen a napon mi is tisztelegjünk a magyar líra előtt, ezúttal Nagy László csodálatos versével.