Elshow-zott világfalu
„Élménytársadalom”: ezt mondja tévé vezérelte népünkre Szilágyi Ákos, tőle idézi Sándor György a média szerepét vizsgáló könyvében. S hogy mi ad élményt manapság? Hát kórházi sorozat, szappanopera... „szex- és katasztrófaturizmus... kukkolóshow-k, túlélőjátékok, vallási szekták, ezotériaipar... kupakgyűjtő mozgalmak”.
Ötven esztendővel ezelőtti sajtótájékoztatóján az MTV elnöke, Pécsi Ferenc elmondta: 1969-ben látható lesz Illyéstől a Fáklyaláng, Fejestől a Mocorgó, Szerb Antaltól a VIII. Olivér, Jókaitól a Sárga rózsa, de Az ember tragédiája is, meg az Iphigeneia Auliszban. Többek közt Pethes György, Horvai István, Szőnyi G. Sándor, Zsurzs Éva, Rényi Tamás, Szinetár Miklós rendezésében.
A hetvenes évek tévésztárjai sem voltak akárkik: Öveges József, Jánossy Lajos, Czeizel Endre, Sas Elemér, a Ki mit tud? révén Schiff András, Kern, Kovács Kati, Koncz Zsuzsa. (Nem ám ki fia-borja celebek!)
Beszédes a különbség.
A tömegfogyasztás, az infotaiment, a kikapcsolódás ideálja kiölte a tévékből a szellemet. „Fogyassz és szórakozz!” – idézi a szerző. Hozzátéve: pedig „a művelt ember hasznosabb munkaerő, hisz nagyobb a kreativitása”. Csak hát a képernyőhöz láncoltak leginkább csupán azon át, közvetve szerzik mediatizált információikat a világról. Élményeiket az élménytársadalom arctalan, forintalapú gurui szabják ki s el.
A közönségkapcsolatos, reaktív műsorokra, amelyek ma divatban vannak, Brecht hívta fel legelőször a figyelmet 1932-ben. Ő mondta: a rádiózó embert nemcsak hallgatásra kell bírni, hanem beszédre is. Kommunikációra. Legyen ő a „beszállító”. Igaz, ma már a civilek benyomultak a beszélgetős műsorokba, vitákba, SMS-ezőként folyamatosan látják el kommentárjaikkal a produkciókat. A szakmai színvonalat a helyesírási kihívásokkal (is) küszködők kevéssé képesek emelni.
Panasz, mint a pelyva, ha szétnézünk magunk körül. E kötet szerzője, Sándor György, az MTV hajdani hírigazgatója mégsem teszi fel a kezét. Ő ugyanis makacs aufklärista. Hisz az észben, a rációban, a disputában, a felvilágosíthatóságban. Hiszi, hogy érdemes. Elshow-zott világfalu ide vagy oda!
Tisztelet érte.
(Sándor György: Kié a média? Argumentum Kiadó.)